رشد طبیعی نوزاد

رشد ذهنی

کودک شما از بدو تولد شروع به فهمیدن می کند. روز اول گوش می کند و هوشیار است؛ روز سوم هنگامی که با او صحبت میکنید واکنش نشان میدهد و نگاه او عمدی است. روز نهم چشمانش به سمت صدا حرکت میکند. روز چهاردهم مادر خود را میشناسد. روز هجدهم صدا در می آورد و سرش را بطرف شدا بر میگراند. روز بیست و چهارم او دارای مجموعه واژگان صوتی است و وقتی مادرش صحبت میکند، دهان خود را تغییر شکل میدهد.

رشد جابجایی حرکتی

نوزاد نوعا وضعیتهای بدنی مشابهی به خود میگیرند. نوزاد سرش را به یک سمت بر میگراند، خواه به پشت خوابیده باشد و خواه بر روی شکم، و دستها و پاهایش را به داخل بدنش جمع میکند.

رشد مهارتهای دستی

کودک شما بیشتر اوقات دستهای خود را محکم بسته نگه میدارد. به علت بازتاب ” چنگ زدن” او انگشت های شما را محکم میگیرد. اما وقتی یک صدای بلند ناگهانی یا حرکت شدید او را بترساند، انگشتان خود را در اثر بازتاب ” یکه خوردن” باز میکند.

رشد اجتماعی

کودک شما دوست دارد وقتا با او صحبت میکنید به شما گوش دهد، نگاه کند و پاسخ دهد. او سر خود را به بالا و پایین تکان میدهد، زبانش را بیرون می آورد و بدنش را تکان میدهد.

رشد گفتاری

مراحل اولیه آموختن گفتار، کودک شما گوش می دهد و سعی میکند صداها را تقلید کند. او از بدو تولد نسبت به صداهای زیر انسانی واکنش نشان میدهد. او اداها و حالات مختلف صورت شما را مشاهده میکند و سعی میکند آنها را تقلید کند. ممکن است چشم های او بسرعت بطرف صدا برگردد و خیره شدن اوحالت عمدی دارد. او چهره ای را که در فاصله ۲۰ تا ۲۵ سانتیمتری او مشغول صحبت کردن باشد، تماشا میکند. کودک شما ارتباط دوطرف را حس میکند و سعی میکند با اسافاده از صداها، اداها و حالات بدن صحبت کند. او با صدا درآوردن سعی در آغاز محاوره، تحریک شما به پاسخ دادن، و جواب دادن به شما میکند.

اشتراک گذاری در:
کلمات کلیدی :

تبادل نظر

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz