راز کار آرایشگران چیست؟

سراغ ۷ آرایشگر ماهر در آرایشگاه‌های تهران رفتیم تا از آنها بخواهیم باید‌ها و نبایدهای زیباتر بودن را به ما بیاموزند؛ نکته‌هایی که فقط می‌توان از زبان متخصصانی شنید که سال‌هاست در این حوزه فعالیت می‌کنند و راه‌های زیبایی را فهمیده‌اند و می‌دانند کدام روش به زیبایی لطمه می‌زند. 

پروانه دانایی: کارشناس آرایشگری در گریم و میکاب

برای آرایش چشم چه کنیم؟

۱- اگر چشم‌های شما درشت است درون چشم‌هایتان را سرمه یا مداد بكشید زیرا چشم‌ها را بسیار جذاب می‌كند می‌توانید خط چشم كلفت بكشید و اگر مژه‌های شما كوتاه است از مژه مصنوعی استفاده كنید اگر روی پلك‌ها را یك سایه سبز خوش‌رنگ بزنید و بالای پلك‌ها را و زیر ابرو را سایه شیری بمالید جذاب خواهد شد.

 

۲- اگر مژه‌هایتان كوتاه است یك‌بار ریمل بزنید صبر كنید تا ریمل خشك شود و سپس یك لایه‌ دیگر روی آن بزنید همچنین برای پاك كردن آرایش چشم به جای شیرپاك‌كن از چشم‌پاك‌كن دو فاز استفاده كنید اگر چشم پا‌ك‌كن نداشتید از شامپو بچه استفاده كنید.

 

پریسا اویس قرن، کارشناس آرایشگری در کوپ و کوتاهی مو

 

برای حالت دادن موها چه کنید

۳- استفاده از انواع نرم‌كننده‌ها و آبرسان‌ها بعد از شامپو برای مو ضروری است چون موها در اثر استفاده تنها از شامپو خشك و شكننده می‌شوند اما به خاطر داشته باشید كه نرم‌كننده را فقط به ساقه مو بمالید نه ریشه موها. بعد از استفاده از نرم‌كننده‌ها موها را با آب نسبتا سرد بشویید تا موهایتان نرم و براق باقی بماند.

 

۴- هرگز از درجه تند و خیلی گرم سشوار برای حالت دادن به موها استفاده نشود چرا که باد داغ می‌تواند حسابی به موها آسیب برساند وموها را آسیب‌دیده و شکننده‌ کند؛همچنین اگر می‌خواهید موها درخشنده‌تر شوند و حالت خود را بهتر نگه دارند، در انتها کمی باد سرد به موها داده شود.

 

۵-بعضی از خانم‌ها برای زیباتر شدن، مهره‌ها یا وسایل تزئینی را به موهایشان اضافه می‌کنند اما باید بدانید اضافه كردن مصنوعات تزئینی در درازمدت می‌تواند احتمال صدمه به موها را افزایش دهد.

 

۶- اگر موهای خیلی پرپشت دارید از آرایشگرتان بخواهید موهای پشت سرتان را خیلی خرد نکند زیرا بهتر است در ناحیه پشت سر موها یك مقدار یكدست‌تر باشند تا هم مدل خود را بهتر نشان دهند و هم آرایش آنها آسان‌تر شود.

 

۷- به هیچ وجه به آرایشگرتان اجازه ندهید که موهای شما را با تیغ كوتاه کند هرچند ممكن است در ابتدا موها زیباتر به نظر برسد اما عوارض جانبی بدی نصیب موهای شما خواهد شد؛ عوارضی چون موخوره، ضخیم شدن نوك مو و… .

 

۸- اگر احساس می‌کنید موهایتان نرم و نازك و كم حجم شده توصیه می‌کنیم هرشب با یك برس معمولی با دندانه درشت به آرامی آنها را شانه كنید. با این كار جریان خون در اطراف پیاز مو جریان پیدا می‌كند و رشد مو تحریك می‌شود.

 

۹-به هیچ وجه موهایتان را خیلی محکم نبندید یا سراغ مدل‌هایی که احتمال آسیب رساندن به موها را دارند، نروید مثلا دم‌اسبی كردن موها با استفاده از كش‌های محكم صدمه زیادی به موها می‌زند. همین كشیدن موها می‌تواند منجر به ریزش مو هم شود. از طرف دیگر یادتان باشد هرگز موهای خیس را دم‌اسبی نكنید زیرا موهای خیس بسیار آسیب‌پذیرترند و ممکن است به راحتی کنده شوند.

 

۱۰- اگر موهای کم‌پشتی دارید به هیچ وجه نباید موها را یکدست كوتاه كنید بلکه بهتر است در ناحیه جلوی سر موها را كوتاه و خرد کنید تا حجیم‌تر به نظر برسند و کم‌پشتی به چشم نیاید.

 

۱۱- هنگام انتخاب مدل مو حتما باید به فرم و حالت صورتتان توجه کنید مثلا صورت‌هایی كه پیشانی بلند دارند بهتر است سراغ مدل‌های چتری یا مدل‌هایی بروند که موها روی صورت ریخته می‌شود.

 

۱۲- وقتی جلوی موها خرد شود و حالت چتری پیدا کند و روی پیشانی ریخته شود نه تنها صورت جذاب‌تر و شاداب‌تر می‌‌شود بلکه سن نیز بسیار کمتر جلوه می‌کند.

 

۱۳- وسایل حالت‌ دهنده و داغ به راحتی به موهای شما آسیب می‌زنند؛ بنابراین توصیه می‌کنیم حتما قبل از براشینگ و اتو از مواد و محافظ‌های مو ‌و محلول‌های ‌آبرسان استفاده کنید تا حرارت سشوار یا اتو با واسطه این مواد به موها برسد و آسیب‌ کمتری به موها وارد ‌کند.

 

۱۴- اگر می‌خواهید موها وز نشود یا بعد از سشوار حالت خود را بهتر حفظ کند و درخشنده‌‌تر به نظر برسد، بعد از براشینگ از سرم كریستال استفاده کنید البته حواستان باشد كه بیشتر سرم را به نوك موها بزنید.

 

نگار کلهری، کارشناس آرایشگری و کاشت ناخن

با ناخن‌های کاشته چطور رفتار کنید

۱۵- اگر ناخن‌های کاشته‌شده دارید از آستون برای پاك كردن لاك استفاده نكنید چرا که آستون حلال مواد است و می‌تواند به کاشت ناخن‌های شما آسیب برساند و بهتر است از لاك‌پاك‌كن‌های مخصوص استفاده كنید.

 

۱۶- توصیه می‌کنیم برای كوتاه كردن ناخن كاشته شده از ناخنگیر استفاده نكنید زیرا ناخنگیر می‌تواند به راحتی به ناخن‌ها آسیب بزند و باعث شكسته شدن آنها شود. بهتر است به جای ناخنگیر از سوهان ناخن برای کوتاه کردن و آرایش كردن آنها استفاده کنید.

 

۱۷- هنگام شست‌وشو مثلا ظرف شستن برای مراقبت از ناخن‌های کاشته‌شده حتما از دستکش استفاده کنید تا ناخن‌ها را از هرگونه آسیب‌ احتمالی حفظ کنید.

 

۱۸- اگر بعد از کاشت ناخن در اثر ضربه ناخن شما شکست به هیچ عنوان خودتان آن را ترمیم نکنید و به فکر چسباندن آن با چسب نباشید برای ترمیم آن به آرایشگاه بروید و از یک متخصص این كار کمک بخواهید زیرا ناخن‌های کاشته‌شده اگر شکسته شود بهترین مکان برای رشد قارچ‌هاست.

 

فاطمه کریمی، کارشناس آرایشگری در طراحی ابرو

 

ابروها را چطور بردارید

۱۹- چشم‌های افتاده بهتر است ابروهایی نسبتا به حالت ۸ داشته باشند كه این مدل خطای دید ایجاد می‌کند و باعث می‌شود افتادگی چشم به نظر نیاید.

 

۲۰- برای چشمان ریز باید نسبتا ابروها پهن و صاف رو به بالا باشد. همچنین این افراد نباید سراغ ابروهای بلند بروند چرا که ریزی چشمانشان بیشتر مشخص می‌شود.

 

۲۱- اگر ابروهای تنکی دارید یا به دلیل دیگری ترجیح می‌دهید ابروها را پر نشان دهید برای پر کردن آنها از مداد استفاده نکنید بلکه بهتر است از سایه ابرو استفاده كنید.

 

۲۲- اگر می‌خواهید هنگام اصلاح صورت درد کمتری را تحمل کنید قبل از اصلاح بهتر است صورت خود را با هیچ مواد شوینده‌ای نشویید.

 

۲۳- برای جوش نزدن، با الكل سفید بعد از اصلاح پوست را ضدعفونی کنید.

 

۲۴- ما آرایشگرها برای اصلاح صورت بیشتر وکس را توصیه می‌کنیم تا بند، چرا که با وكس یك لایه‌برداری سطحی نیز برای پوست انجام می‌شود و پوست طراوت بیشتری می‌گیرد البته یادتان نرود که حتما بعد از وكس از لوسیون‌های ضدالتهاب استفاده كنید.

 

۲۵- اگر پوست خیلی حساسی دارید برای اصلاح صورت از وکس استفاده نکنید و سراغ همان راه‌های قدیمی مثل بند بروید.

 

۲۶- توصیه می‌کنیم تا نیم ساعت بعد از وكس از مواد آرایشی استفاده نكنید.

 

بهتر است در خانه صورتتان را وکس نکنید چون ممکن پوست را بسوزانید و تاول ایجاد کنید همچنین اگر وکس را بد از روی پوست بلند كنید کبودی ایجاد می‌شود. بعد از وکس نیز بهتر است از لوسیون ضدالتهاب و ضدجوش استفاده كنید.

 

۲۷- هنگام اصلاح صورت از پاكیزه بودن نخ اصلاح و بیش‌بند مطمئن شوید و همچنین برای پیشگیری از جوش صورت از آرایشگر بخواهید نخ را آغشته به الكل کند و سپس از آن استفاده کند و بعد از اصلاح هم برای جلوگیری از التهاب و جوش از پماد بتامتازون یا ژل‌های ضدجوش استفاده کنید، البته برای پوست‌های چرب می‌توانید از آب‌خیار هم استفاده كنید تا حرارت و التهاب پوست‌تان گرفته شود.

 

عسل عرب‌زاده، کارشناس آرایشگری در رنگ و مش

 

چگونه به رنگ موی دلخواه برسید

۲۸- گاهی پیش می‌آید بعد از رنگ کردن مو با هاله قرمزی که در رنگ وجود دارد مشکل دارید و می‌خواهید این قرمزی را به طریقی از بین ببرید؛ در این حالت باید موها را رنگساژ کنید، رنگساژ یعنی رنگ ضعیفی که با آب رقیق شده‌است. باید یک پایه رنگ نرمال(بین ۵ تا ۷) یا دودی یا زیتونی را انتخاب کنید بعد آن را با آب و اکسیدان مخلوط کنید تا رنگ حالت ماست رقیقی را پیدا کند، حالا آن را به موها بزنید و حدود ۱۰ تا ۲۰ دقیقه صبر کنید و بعد موها را بشویید.

 

۲۹٫ اگر در رنگ موهایتان هاله زرد نامطلوبی وجود داشته باشد باز با رنگساژ می‌توانید آن را از بین ببرید؛ رنگی که باید برای این‌کار انتخاب کنید یک پایه رنگ نرمال به همراه کمی رنگی با پایه عسلی یا صورتی است؛ حتما باید همراه رنگ نرمال کمی از پایه رنگ قرمز هم استفاده کنید چون در غیر این صورت ممکن است رنگ‌ موها بعد از رنگساژ به سبزی بزند.

 

۳۰٫ اگر برای رنگ موهایتان از رنگ‌های فانتزی مثل قرمز و بنفش و… استفاده کرده‌اید برای پایدار کردن آن باید بعد ازیک هفته تا ۱۰ روز از رنگ کردن و وقتی هنوز موها چندان رنگ خود را از دست نداده‌اند، آنها را رنگساژ کنید تا رنگ ثابت شود.حواستان باشد که بعد از ۱۵تا ۲۰ روز رنگساژ دیگر فایده‌ای ندارد و برای به‌دست آوردن همان رنگ قبلی باید مجددا موها را کامل رنگ کنید.

 

۳۱٫ اگر موهای تیره‌ای دارید و می‌خواهید آنها را روشن کنید تنها راه دکلره یا دکوپاژ(دکلره ضعیف) بامواد شیمیایی است تا این مواد بتوانند رنگ تیره را از موها بیرون بکشند.البته مسلم است که ماده شیمیایی به راحتی هم به موها و هم به پوست کف سر آسیب می‌زند اما برای کم کردن این آسیب ۲ توصیه داریم؛ یکی اینکه حتما این کار در آرایشگاه و توسط فرد متخصص انجام بگیرد و دیگر اینکه آرام آرام رنگ موها را روشن کنید مثلا هر بار فقط چند درجه موها را روشن کنید تا به مرور به رنگ دلخواه برسید، به یکباره روشن کردن موها می‌تواند بسیار آسیب زننده باشد.

 

پروانه دانایی، کارشناس آرایشگری در گریم و میکاپ

اصولی‌ترین تکنیک‌های آرایشی را بخوانید

۳۲٫ اگر می‌خواهید کرم‌پودر به خوبی روی پوست‌تان بخوابد زیر كرم پودر پرایمر بزنید پرایمر كرمی است كه مثل بتونه عمل كرده و تمام خطوط و منافذ پوست را پر و سطح پوست راصاف و آماده برای زدن كرم‌پودر می‌كند و در ضمن باعث دوام بیشتر آرایش روی پوست می‌شود.

 

۳۳٫ برای اینکه رنگ سایه خود را بهتر نشان دهد روی پلك‌ها اول یك لایه پودر بزنید بعد سایه چشم استفاده کنید و در نهایت روی سایه خط چشم بكشید.

 

۳۴٫ توصیه می‌کنیم دور چشم به جای مداد چشم از خط چشم‌های ضدآب استفاده كنید؛ همچنین ریمل‌‌ های ضد آب پایداری بیشتری خواهند داشت.

 

۳۵٫ برای آرایش لب‌ها روی لب‌ها اول پودر بزنید سپس مداد لب بکشید بعد رژ لب بزنید و در نهایت کمی براق‌کننده لب بمالید.

 

۳۶٫ از رژلب‌هایی استفاده كنید كه خاصیت مرطوب‌كنندگی دارند.

 

۳۷٫ رژ لب‌هایی كه رنگ‌های نزدیك به رنگ پوست صورت دارند لب‌ها را بزرگ‌تر نشان می‌دهد.

 

۳۸٫ اگر رنگ پوست‌تان زرد است بهتر است از رژ لب‌هایی كه رنگ‌های كرم دارند استفاده كنید.

 

۳۹٫ در طول روز بهتر است از رژ لب‌های رنگ طبیعی استفاده كنید و رژ لب‌های پررنگ‌تر را بعدازظهرها وشب‌ها مورد استفاده قرار دهید.

 

۴۰٫ مهم است كه رنگ ریمل واقعا سیاه باشد اگر احساس كردید كه بیشتر خاكستری است تا مشكی از خرید آن منصرف شوید. اگر موهای روشن یا تیره‌تر دارید می‌توانید از ریمل قهوه‌ای استفاده كنید چون این رنگ حالت طبیعی‌تر به شما می‌دهد.

 

نگین ذهیبی، کارشناس آرایشگری دراپیلاسیون و اصلاح

آنچه باید درباره اپیلاسیون بدن بدانید

۴۱٫ پیشنهاد می‌کنیم برای اصلاح موهای زائد از دستگاه‌های اپی‌لیدی استفاده نکنید چرا که بسیار پیش می‌آید که موهای اصلاح شده با اپی‌لیدی هنگام رشد مجدد به زیر پوست برمی‌گردند و نه‌تنها موجب ناهمواری سطح پوست می‌شوند بلکه گاهی هم جای لک ایجاد می‌ کنند و این لك‌ها خیلی راحت و به طور طبیعی از بین نمی‌روند.

 

۴۲٫ فرق بین موم دائم و طبیعی: این روزها در آرایشگاه‌ها بسیاری از آرایشگرها به مشتریان‌شان پیشنهاد می‌کنند برای اپیلاسیون بدن از موم دائم استفاده کنند که مسلما قیمت بالاتری هم دارد اما ما توصیه می‌کنیم که برای اپیلاسیون از همان موم طبیعی استفاده كنید، چون چسبندگی زیاد موم‌های دائم می‌تواند به پوست‌ آسیب برساند چرا که فرق موم‌های دائم با موم‌های طبیعی این است که آنقدر قدرت چسبندگی بالایی دارند که با یک‌بار استفاده تمام موها و حتی موهای خیلی ریز را ریشه‌کن می‌کنند و در نتیجه همین ریشه‌کن شدن رویش موها به تعویق می‌افتد نه اینکه به طور کامل موها را از بین ببرد.

 

۴۳- اپیلاسیون باعث افتادگی پوست نمی‌شود.

 

۴۴- قبل از اپیلاسیون حمام نكنید.

 

۴۵- سعی كنید بعد از اپیلاسیون كاری نكنید كه بدن تعریق كند چون باعث حساسیت و جوش می‌شود. لباس تنگ نپوشید چون باعث جوش‌های زیرپوستی می‌شود.

 

۴۶- حتما باید توجه شود در سالن اپیلاسیون از ظرف‌های یک‌بار مصرف، موم جدا و کاردک و پارچه مجزا برای هر فرد استفاده شود. بهتر است در مناطقی که موهای ضخیم و پوستی حساس دارند (ناحیه تناسلی و زیربغل) به جای پارچه یا زرورق و کاغذ از پدهای مخصوص استفاده شود. پارچه‌های مصرفی بهتر است از انواع هیپوآلرژیک باشند و جنس خشن نداشته باشند.

 

پردیس شیری، کارشناس آرایشگری در رنگ و مش

 

موهایتان را چه رنگی کنید

۴۷- اگر بخواهیم رنگ‌های متداول امسال را بگوییم باید به رنگ‌هایی چون بلوندهای عروسكی همراه با لایت اشاره کرد. همچنین رنگ‌هایی با تركیب مسی، ماهاگونی، شرابی همراه با لایت‌های سایه روشن، لایت‌های فانتزی و چند رنگ و با كنتراستی ملایم می‌تواند بسیاری از سخت‌پسندان را راضی کند.

 

۴۸- حتما از ماسك‌های ترمیم‌كننده برای موهای رنگ شده استفاده كنید چون به شما كمك می‌كند تا رنگ‌های درخشان‌تری را برای موهای خود تجربه كنید.

 

۴۹- اگر موهای كم‌پشتی دارید از رنگ‌های خیلی روشن و خیلی تیره خودداری كنید زیرا این نوع رنگ‌ها موهای شما را کم‌حجم‌تر نشان می‌دهد.

 

۵۰- از استفاده مكرر دكلره روی موهای ضعیف خودداری كنید و اگر بارها دكلره پشت هم را امتحان كرده‌اید، برای شب عید به فكر یك كراتینه خوب باشید.

اشتراک گذاری در:

تبادل نظر

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz