رابطه استرس با پرخوری و اضافه وزن

هورمون ‌ها نقش مهمی در سلامت فرد دارند.در واقع استرس می‌تواند با تشدید ترشح هورمون ها روی سلامت فیزیکی، روحی و احساسی شما اثرگذار باشد.

تاثیر استرس:

استرس بر بدن شما تأثیرگذار است، حتی اگر متوجه آن نشوید.

محرک هورمون‌ های اشتها آور است

هورمون ‌ها می‌ توانند روی پوست، وضعیت روحی، میل جنسی و… و وزن شما اثرگذار باشند. زمانی که در شرایطی استرس آور قرار دارید بدن به نوعی واکنش دفاعی از خود نشان می‌دهد و در آن آدرنالین تزریق می‌شود. انفجار آدرنالین بر ذخیره‌ انرژی شما اثر می‌ گذارد و در ادامه باعث ترشح کورتیزول خواهد شد، هورمونی که به بدن پیام می‌دهد نیاز به جایگزینی انرژی دارد. در نتیجه شما احساس گرسنگی زیاد می‌کنید و بدن تا زمانی که استرس رفع شود به ترشح کورتیزول ادامه می‌دهد.

باعث خوردن غذاهای راحت می‌شود

افزایش میزان کورتیزول باعث سطح بالاتر انسولین شده و منجر به افت قند خون می‌شود. در این شرایط شما به خوردن مواد قندی و غذاهای چرب تمایل پیدا می‌کنید. مصرف این‌ گونه غذاها تأثیر آرام‌ بخش موقتی دارد که به خاطر مواد شیمیایی است که بدن در واکنش به آن‌ ها آزاد می‌کند.

سوخت و ساز بدن کند می‌شود

در تحقیقی صورت گرفته از ۵۸ زن با میانگین سنی ۵۳ سال در مورد سطح استرس آن‌ها در روز قبل سؤال شد. به این زن‌ها وعده‌ی غذایی با ۹۳۰ کالری و ۶۰ گرم چربی داده شد تا میزان سوخت آن در بدن این افراد بررسی شود. زنانی که روز قبل استرس داشتند کالری کمتری سوزاندند و سطح انسولین در بدن آن‌ ها بالاتر رفت که این باعث جمع شدن چربی در بدن شان خواهد شد.

با چرخه‌ خواب تداخل دارد

همه‌ ما می‌دانیم نخوابیدن عوارضی برای بدن دارد و افزایش وزن یکی از آن‌ هاست. کمبود خواب می ‌تواند با عملکرد هورمون‌های لپتین و گرلین تداخل داشته باشد، موادی شیمیایی که مسئول کنترل اشتها هستند. به علاوه در زمان خستگی یا عصبانیت شما میل بیشتری به کربوهیدرات‌ ها دارید. در کنار همه‌ این ‌ها با کمبود خواب توانایی بدن برای مقاومت در برابر غذاهای وسوسه کننده تا حد زیادی کاهش می ‌یابد.

باعث کنار گذاشتن وعده‌ های غذایی می‌ شود

در مورد غذا، استرس نقش مهمی در رژیم غذایی دارد. حتی اگر عادات غذایی خوبی داشته باشید عوامل استرس زا می ‌توانند باعث شوند در طول روز در مورد تغذیه‌ خود تصمیم ‌های زیاد عاقلانه‌ ای نگیرید. زمانی که فکر می ‌کنید بیش از حد درگیرید و غذا نمی ‌خورید خود را برای یک بحران در آینده آماده می ‌کنید. کنار گذاشتن وعده‌ی غذای اصلی می‌تواند سوخت و ساز بدن را کند کرده و باعث شود کمی بعد احساس گرسنگی کنید.

به علاوه پایین بودن سطح قند خون کار کردن را برای شما سخت تر می ‌کند و حتی باعث استرس ناخواسته خواهد شد. بنابراین قبل از اینکه تصمیم بگیرید زمانی برای خوردن غذا ندارید سعی کنید ذهن خود را برای خلاف آن متقاعد کنید.

اشتراک گذاری در:
کلمات کلیدی :

تبادل نظر

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz