دندان های کودک

کودک شما به کربوهیدراتها احتیاج دارد، اما غذاها و نوشیدنی ها سریعا توسط باکتریهای دهان ایجاد اسید میکنند که به دندانها صدمه میزنند.

در حدود ۶ ماهگی دندانهای شیری کودک شما شروع به درآمدن میکنند و معمولا تا سن دو نیم سالگی تمام ۲۰ دندان شیری او در خواهند آمد. هر دندان از دو قسمت تشکیل شده است: تاج دندان که در دهان دیده میشود و ریشه دندان که باعث نگه داشتن دندان در فک میشود. قسمت بیرونی تاج دندان را مینا تشکیل میدهد که قسمت سخت و محکمی بودخ و برای جویدن استفاده میشود. از انجایی که مینای دندان در هنگامیکه دندانها شروع به درامدن میکنند هنوز کاملا تشکیل نشده است، در طی ۶ تا ۱۲ ماه اینده برای استحکام بخشیدن به آن، وجود کلسیم و دیگر مواد معدنی لازم است.

این مواد معدنی در بزاق و جرم دندان دیده میشوند و در شرایط طبیعی در دندانها تجمع میکنند. اما کلسیم و فسفاتها در مینای دندان بطور مکرر مورد حمله اسیدهایی قرار میگیرند که از باکتریهای جرم دندان ترشج شده اند. این باکتریها برای ترشح اسید از کربوهیدراتهایی مثل شکر استفاده میکنند.

کودک شما به کربوهیدراتها احتیاج دارد، اما غذاها و نوشیدنی های دارای مقادیر زیای از قندهای ساده مثل ساکاروز، فروکتز و گلوکز هستند که سریعا توسط باکتریهای دهان مصرف شده و ایجاد اسید میکنند که به دندانها صدمه میزنند.

تنها میزان شیرینی که کودکان مصرف میکنند باعث خرابی دندانها نمیشود بلکه تعدا دفعات مصرف انها نیز از علل خرابی دندان ها میباشد.

نوشیدنی هایی که به آهستگی خورده میشوند یا غذاهای شیرینی که در طول مدت زمانی زیادی مصرف میشوند باعث می گردند که کربوهیدراتها به مدت بیشتری در دهان قرار بگیرند و کلسیم و فسفاتهای دندان را از بین ببرند و فرصت جانشین شدن نداشته باشند.

بطور کلی هر چه مقدار شیرینی غذاها و نوشابه ها کمتر باشد برای دندانها مناسب تر هستند. بهمین خاطر شما نبای به غذا یا نوشیدنی کودکتان شکر اضافه کنید و نوشیدنی ها و آب میوه ها را نیز باید با اضافه کردن آب به آنها رقیق تر نمود. همچنین نوشیدنی ها راباید با لیوانهای مخصوص کودکان به آنها بدهید و از بکار بردن شیشه با پستانک جدا اجتناب کنید.

اشتراک گذاری در:
کلمات کلیدی :

تبادل نظر

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz