خواص گلابی، برای مقابله با بیماری‌های قلبی و دیابت

به گفته محققان، خوردن یک گلابی در روز، موجب بهبود فشار خون، عملکرد قلب و پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های متابولیکی می‌شود.

به گزارش مهر، مطالعه محققان دانشگاه ایالتی کلورادو آمریکا نشان می‌دهد مصرف روزانه گلابی، موجب بهبود فشار خون و عملکرد عروقی افراد میانسال مبتلا به سندروم متابولیک می‌شود.

  • مجله آشنايي با فشار خون

سندروم متابولیک مجموعه ای از عوامل پرخطر قلبی عروقی است که به شدت با بروز بیماری‌های مزمن نظیر بیماری‌های قلبی-عروقی و دیابت نوع دو، مرتبط است.

  • مجله ديابت

در بین محبوب‌ترین میوه‌های جهان، گلابی منبع عالی فیبر و منبع خوب ویتامین C به ازای هر ۱۰۰ کالری در هر وعده است. یک گلابی متوسط ۲۴۴ درصد از نیاز روزانه فیبر بدن را تامین مي‌کند.

محققان در مطالعه‌ای ۵۰ فرد شرکت کننده با میانگین سنی ۴۵ و ۶۵ سال را که مبتلا به سه مورد از پنج علامت سندروم متابولیک بودند مورد بررسی قرار دادند. به آنها به طور تصادفی به مدت ۱۲ هفته دو عدد گلابی با اندازه متوسط یا ۵۰ گرم نوشیدنی مخلوط با طعم گلابی (به عنوان دارونما) داده شد.

یافته‌ها نشان داد، بعد از گذشت ۱۲ هفته از مصرف گلابی تازه در ۳۶ فرد شرکت کننده، فشار خون سیستولیک آنها و فشار نبض آنها به شکل قابل توجهی پایین‌تر از سطح مبنا بود در حالی‌که هیچ تغییری در گروه کنترل مصرف کننده دارونما حاصل نشد.

سارا جانسون، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می‌گوید: این نتایج اولیه بسیار امیدوارکننده است و به نظر ما بررسی پتانسیل مواد غذایی نظیر گلابی براي بهبود فاکتورهای پرخطر قلبی-عروقی نظیر فشار خون در افراد میانسال مبتلا بسیار مهم است.
محققان توصیه می‌کنند، رژیم غذایی متعادل حاوی میوه‌ها و سبزیجات از جمله گلابی، ریزمغذی‌های مفید، ویتامین‌ها، فیبر رژیمی، پتاسیمو فیتوشیمیایی‌های بدن را تامین می‌کند.

اشتراک گذاری در:

تبادل نظر

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz