خواص شلغم برای پوست

خواص شلغم برای پوست – ماسک سفیدکننده پوست

مواد لازم برای تهیه این ماسک صورت عبارتند از: نصف قاشق غذاخوری روغن نارگیل، نصف فنجان شلغم پخته شده، نصف فنجان آب، یک قاشق غذاخوری موم و نصف قاشق غذاخوری تینانیوم دی اکساید.

ابتدا روغن نارگیل و موم را با حرارت غیرمستقیم بخار آب جوش، ذوب کنید. سپس تینانیوم دی اکساید را در آب حل کنید و به روغن ها بیفزائید و تا سرد شدن کامل ترکیب صبر کنید. حال آن را درون مخلوط کن ریخته و شلغم را به آن افزوده و به مدت سه دقیقه صبر کنید تا ترکیب یکنواخت گردد. این ترکیب را می توان به مدت یک ماه در یخچال نگهداری کرد.

ماسک شلغم برای جوش های زیر پوستی و لکه های صورت

همان طور که خوردن شلغم که از سبزیجات مقوی و حاوی انواع ویتامین هاست برای سلامتی بسیار مفید می باشد، ماسک تهیه شده از آن نیز می تواند در شادابی و اکسیژن رسانی به انواع پوست ها و همچنین رفع جوش های زیر پوستی و لکه های حاصل ازاین جوش ها موثر باشد. هفته ای دو بار استفاده از این ماسک می تواند آب کافی برای شادابی پوست را به آن برساند و شما تاثیر آن را پس از یک ماه خواهید دید. این ماسک برای انواع پوست ها چه چرب یا خشک و مختلط مناسب می باشد.

p_03-235

مواد لازم برای تهیه ماسک شلغم:

  • یک قاشق چایخوری گلاب
  • یک عدد شلغم متوسط
  • یک قاشق مربا خوری عسل

روش اول تهیه ماسک صورت شلغم:

شلغم را از وسط نصف کرده و قسمت میانی آن را رنده کنید و سپس یک قاشق چایخوری گلاب را به آن اضافه کرده و روی تمام نقاط پوست بخوابانید و بعد از ده الی پانزده دقیقه ابتدا با آب ولرم و سپس با آب سرد و خنک بشویید.

روش دوم تهیه ماسک صورت شلغم:

از بالا روی شلغم درسته یک سوراخ ایجاد کرده و به اندازه ی یک استوانه ی کوچک داخل آن را خالی کنید و سپس یک قاشق مرباخوری عسل را داخل آن بریزید،به همین شکل آن را در یک ظرف نسبتا گود قرار داده و در یخچال قرار دهید و نصف روز صبر کنید. آبی که درون این ظرف جمع میشود را با پنبه ای آرام به پوست بمالید و بعد از ربع ساعت یا آب سرد بشویید.توجه داشته باشید تا زمانی که این شلغم کاملا پژمرده و چروکیده میشود مرتبا آب می اندازد و شما میتوانید در طول یک هفته آن را داشته و یک روز در میان از آن استفاده نمایید.

خواص شلغم در احادیث و روایات

امام صادق (ع): «عَلَیکُم بِالسَّلجَمِ فَکُلوهُ وأدیموا أکلَهُ وَاکتُموهُ إلاّ عَن أهلِهِ ؛ فَما مِن أحَدٍ إلاّ وبِهِ عِرقٌ مِنَ الجُذامِ فَأَذیبوهُ بِأَکلِهِ – بر شما باد شلغم. آن را بخورید و پیوسته خوردنش را استمرار بخشید و آن را از همه کس، جز آنان که اهلش هستند، پنهان بدارید؛ زیرا هیچ کس نیست که در او رگى از جذام نباشد. این رگ را با شلغم بسوزانید»

امام کاظم (ع): «عَلَیکَ بِاللِّفتِ فَکُلهُ، فَإِنَّهُ لَیسَ مِن أحَدٍ إلاّ ولَهُ عِرقٌ مِنَ الجُذامِ، وَاللِّفتُ یُذیبُهُ – بر تو باد شلغم. آن را بخور؛ زیرا هیچ کس نیست که در او رگى از جذام نباشد، امّا شلغم، این رگ را مى‏سوزانَد»

اشتراک گذاری در:

تبادل نظر

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz