جفت چیست؟

هنگامیکه جنین در بطن مادر آشیان میگیرد، پوشش خارجی آن چندین هزار بافت پوستی کوچک میسازد که مانند ریشه در مایع رحمی جا میگیرند. این بافتها که در خون مادر شناور میباشند موادی را که نطفه برای رشد به آنها احتیاج دارد جذب میکنند. بافتها بتدریج زیاد و زیادتر شده در حدود چهارمین هفته حاملگی سطح خارجی نطفه کاملا پوشیده از آنها میگردد. بزودی نطفه به مواد بیشتری احتیاج می یابد و بدن مادر و نطفه در ایجاد “جفت” همیاری میکنند.قسمتی از پوشش خارجی بطور عمیق در مایع رحمی فرو میرود و رشد بسیار میکند و جفت را بوجود می آورد.

– در داخل جفت مویرگهایی وجود دارند که بوسیله آنها خون به جنین میرسد و مواد غذائی و اکسیژن آنرا تامین میکند.

– بنابراین در جفت است که خون مادر و جنین با یکدیگر رد و بدل شده ولی با هم مخلوط نمیشوند. این مساله مهم است. چرا که بیشتر مادران فکر میکنند که خون آنها مستقیما با خون جنین مخلوط میشود در صورتیکه اگر اینطور بود باید خون بچه و مادر یکی میشد. ولی آنها متفاوت هستند و از مواد جداگانه ایترکیب شده اند و معولا گروه خونی مادر با کودک فرق دارد.

– آنچه از جفت میگذرد خون مادر نمیباشد بلکه مواد لازم و اکسیژن برای تغذیه جنین است.

– در ضمن جفت مانند یک صافی عمل میکند. یعنی علاوه بر اکسیژن مواد دیگری را نیز به جنین میرساند مانند:

۱- موادی که قبلا از سیستم گوارشی مادر گذشته باشدو(آب، کلسیم، آهن، نمک، فسفر، گوگرد، اسیدهای چرب، قند، مواد ازتی) که مستقیما به جنین میرسد.

۲- مواد اولیه که جفت تغییراتی در انها داده سپس انها را بطرف جنین می فرستد (آلبومین، مواد چربی و ..)

در این مورد جفت نقش روده را برای جنین بازی میکند و همانطور که میدانید مواد غذایی را به مولکولهای پروتئین، چربی و قندی تبدیل میکند.

– اما به محض اینکه وفور مواد غذایی بوجود آید جفت به ذخیره کرن می پردازد و هنگامیکه جنین نیاز داشت، این مواد ذخیرهرا بطرف جنین میفرستد.

– در ضمن جفت این خاصیت را هم دارد که جلوی میکروبها را هم میگیرد اما متاسفانه قادر به جلوگیری از بعضی ویروسها مثل مخملک و بعضی از باکتری ها مثلسفلیس نمی باشد، بهمین جهت است که این امراض برای بارداری بسیار خطرناک بشمار میروند و در صورت بروز باید فورا اقدام به مداوای آن نمود.

– جفت بعضی از “آنتی کر” ها و “آنتی ژن” های خون مادر را نیز از خود عبور میدهد. بهمین دلیل برای مثال اگر مادری قبلا دچار مخملک شه باشد. چون خون او ر برابر این بیماری مصونیت یافته، مودک نیز در مقبل بیماری مخملک مصون میگردد و تا شش ماه پس از تولد به این بیماری دچار نمیشود.

– با این ال مواردی نیز وجود دارد این “آنتی کر” ها میتوانند باعث ناراحتی طفل گردند و آن مواردی است که خون مادر RH منفی باشد.

– بعضی از داروهایی نیز که مادر مصرف میکند به جفت منتقل میشوندو بنابراین وظیفه مادر است که بدون مشورت پزشک هیچگونه داروئی مصرف نکند. بالاخره هورمونها و اغلب ویتامین ها نیز به جفت منتقل میشوند.

موادی که از طرف جنین به مادر منتقل میشود عبارت است از:

گاز کربنیک، اوره، بعضی از هورمونها و مدفوع.

پس تا اینجا نقشهای مختلف جفت عبارت بودند از: تصفیه کردن، ذخیره کردن و محافظت. به علاوه جفت از روز نهم هورمونهائی به مقدار زیاد تولید میکند و از هفته سوم یا چهارم کار خود را آغاز مینماید. هورمونهایی که بوسیله جفت ترشح میشوند برای رشد کودک در دوران بارداری اهمیت حیاتی دارند.

اشتراک گذاری در:
کلمات کلیدی :

تبادل نظر

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz