ثبت‌نام روحانی و رییسی/داوطلبان ۱۰۴۵نفر شدند/آن‌ها که امروز آمدند/عکس و فیلم

چهارمین روز ثبت‌نام داوطلبان کاندیداتوری ریاست جمهوری ساعت ۸ صبح روز جمعه آغاز شد. این در حالی است که تا پایان زمان ثبت نام روز سوم ۶۳۸ نفر اعلام داوطلبی کرده بودند.

به گزارش ایسنا، ثبت‌نام داوطلبان انتخابات ریاست‌جمهوری صرفا در ستاد انتخابات کشور واقع در محل وزارت کشور انجام می‌شود و تا روز ۲۶ فروردین؛ فردا شنبه ادامه می‌یابد.

امروز چه کسانی ثبت‌نام کردند؟

مهدی کلهر

به گزارش ایسنا، مهدی کلهر مشاور رسانه‌ای دولت دهم از اولین داوطلبان شناخته شده‌ای بود که برای ثبت‌نام در انتخابات ریاست جمهوری به وزارت کشور آمد.

وی در بدو ورود با بیان اینکه در هر صورت به قانون تمکین خواهد کرد ،گفت :برای کاندیاتوری در انتخابات با احمدی‌نژاد هماهنگ نکرده است.

تنگ کردن حلقه انقلاب گام برداشتن در زمین دشمن است

مشاور رسانه‌ای رییس دولت دهم گفت: من به صورت مستقل در انتخابات شرکت کرده‌ام و نامزد احمدی نژاد نیستم.

مهدی کلهر پس از ثبت‌نام در انتخابات ریاست جمهوری در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: من از سال ۸۹ از احمدی نژاد جدا شدم و کاندیدای او نیستم، هرچند زمانی که با احمدی نژاد همکار بودم، ما دو نفر مکمل هم بودیم.

وی در پاسخ به این سوال که نظر شما در مورد ثبت نام احمدی نژاد در انتخابات چیست، تصریح کرد: از خود او بپرسید، این مسأله من نیست.

کلهر همچنین در پاسخ به این پرسش که اگر به هر دلیلی تأیید صلاحیت نشدید چه واکنشی خواهید داشت، پاسخ داد: خیلی خوشحال می‌شوم چون باری از دوش من برداشته می‌شود.

وی در ادامه در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه آیا احمدی نژاد و بقایی را رقیب خود می‌دانید، اظهار کرد: به هیچ وجه این دو را رقیب خود نمی‌دانم.

در ادامه خبرنگاری درباره گرایش سیاسی کلهر پرسید که او در پاسخ گفت: من بسیاری از دیدگاه‌های اصلاح‌طلبان و اصولگرایان را قبول دارم و به معنای واقعی اصولگرا هستم ولی اصلاح‌طلب هستم. اصولگرا نمی‌تواند به اصلاحات فکر نکند.

وی درباره شکل ظاهری خود و تفاوت ظاهری‌اش با سایر سیاستمداران ایران، خاطرنشان کرد: من از اول انقلاب ظاهر خود را عوض نکرده‌ام و همیشه ظاهرم همین‌گونه بوده است.

کلهر در بخش ابتدایی سخنان خود نیز با اشاره به سخنان رهبری در خصوص ورود جریان انقلابی و غیرانقلابی، تصریح کرد: نباید یک گروه کوچک خود را انقلابی بنامند و بقیه مردم را غیرانقلابی. این تقسیم غیرواقعی و گام زدن در زمین دشمن است.

انقلاب اسلامی ایران سه شعار محوری یعنی استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی دارد و هر کسی به فکر آزادی شهروندان و دنبال استقلال یا مردم‌سالاری دینی باشد او انقلابی است. من خواهش می کنم عده‌ای عرصه انقلاب را محدود نکنند.

مشاور رییس دولت دهم همچنین ادامه داد: هر کسی در هر نقطه دنیا از پیشرفت و افتخار کشور خوشحال شود با هر شکل و شمایلی که باشد انقلابی است. تماشاگران مسابقات ورزشی ایرانی در خارج از کشور هم ایرانی هستند. نباید صف مردم را به خاطر شکل و شمایل آنها از انقلاب جدا کرد. هر کس غرور و حمیت ملی دارد انقلابی است. امام (ره) هم تأکید می‌کرد همه اقشار شریک انقلاب هستند. اختصاصی کردن انقلابیون به یک گروه محدود هر چند غیرآگاهانه هم باشد بازی کردن در پازل دشمن است.

وی در پایان تأکید کرد: ما باید درهای انقلاب را باز کنیم زیرا انقلاب آمده که به جهان صادر شود و نباید به یک گروه کوچک در ایران محدود شود.

حسن نوروزی

حسن نوروزی سخنگوی کمیسون قضایی مجلس دهم  نیز با حضور در ستاد انتخابات شکور برای شرکت در انتخابات ریاست‌جمهوری پیش‌رو اعلام آمادگی و ثبت نام کرد.

برای مبارزه با فساد آمده‌ام

نماینده رباط کریم و بهارستان در مجلس شورای اسلامی که امروز برای انتخابات ریاست جمهوری ثبت‌نام کرد مبارزه با فساد را اصلی‌ترین دلیل ثبت‌نام خود عنوان کرد.

حجت‌الاسلام والمسلمین حسن نوروزی ظهر امروز پس از ثبت‌نام برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم در ستاد انتخابات کشور در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: اصلی‌ترین دلیل حضورم مبارزه با فساد است. اگر مبارزه با فساد را جدی بگیریم و همگرایی داشته باشیم موفق خواهیم شد. آنچه مرا وادار به ثبت‌نام کرد این بود که تصمیم جدی برای مبارزه با فساد وجود ندارد و احساس می‌کنم جای این نکته خالی است.

وی در پاسخ به پرسشی درباره جبهه نیروهای مردمی انقلاب یادآور شد: من در جبهه شرکت کردم ولی چون قاضی بوده‌ام حزبی نیستم، البته اصولگرا هستم ولی چون تاکنون ندیدم هیچ کس مبارزه با فساد را جدی بگیرد برای ثبت‌نام آمدم.

سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس در پاسخ به این سوال که اگر تأیید صلاحیت نشود واکنش‌اش چیست، تأکید کرد: من طبق قانون آمده‌ام و بر مبنای قانون عمل می‌کنم و اگر به هر دلیلی رد صلاحیت شوم اعتراضی ندارم و افتخار هم می‌کنم.

نوروزی با بیان اینکه یکی از طراحان حذف اعدام قاچاقچیان است، افزود: من یکی از طراحان این طرح هستم اما متأسفانه هنوز هیچ نهادی آمار واقعی نداده که اگر اعدام صورت گیرد نتیجه بهتری دارد یا اگر صورت نگیرد. اما به هر حال اعدام قاچاقچیان به عنوان قانون اولیه کارگشا نبوده است.

محسن غرویان

هم‌چنین حجت الاسلام  محسن غرویان مدرس حوزه علمیه قم جهت ثبت نام در دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری به ستاد انتخابات کشور رفت.

حاضرم به نفع روحانی از کاندیداتوری کنار بروم

یک کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری اعلام کرد حاضر است به نفع رییس دولت یازدهم از کاندیداتوری انصراف دهد.

حجت‌الاسلام محسن غرویان پس از ثبت نام در انتخابات اعلام کرد که حاضرم به نفع روحانی از کاندیداتوری کنار بروم .

مصطفی کواکبیان

مصطفی کواکبیان برای کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری وارد وزارت کشور شد.

نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی و دبیرکل حزب مردم‌سالاری با حضور در ستاد انتخابات شکور برای شرکت در انتخابات ریاست‌جمهوری پیش‌رو اعلام آمادگی کرد.

با آمدن احمدی نژاد انگیزه‌ام تقویت شد که بیایم

مصطفی کواکبیان گفت: بعید می دانم احمدی نژاد و بقایی تایید صلاحیت شوند اما با آمدن احمدی نژاد انگیزه ام تقویت شد که بیایم.

دبیرکل حزب مردم سالاری و نماینده مردم تهران در مجلس دهم پس از ثبت نام در دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در جمع خبرنگارن مستقر در ستاد انتخابات کشور گفت: حضور احمدی نژاد برای داوطلبی انتخابات داوزدهمین دوره ریاست جمهوری انگیزه مرا تقویت کرد که بیایم.

وی افزود: بعید می دانم احمدی نژاد و بقایی تایید صلاحیت شوند.

کواکبیان درباره این که آیا به نفع روحانی یا فردی دیگر کنار می رود، اظهار کرد: فعلا قرار شده تا آخر بایستیم.

نماینده مردم تهران در مجلس همچنین در پاسخ به این که آیا کاندیدای پوششی کسی هستید؟ گفت: به قیافه من نمی خورد که کاندیدای پوششی باشم.

علیرضا زاکانی

علیرضا زاکانی یکی از کاندیداهای پنج نفره جمنا بعد از ظهر روز جمعه برای اعلام داوطلبی کاندیداتوری ریاست جمهوری دوازدهم وارد ستاد انتخابات کشور شد.

تا آخر می‌ایستیم/ جمع‌بندی جمنا را تایید و دنبال می‌کنیم

نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی ضمن تأکید بر حضور خود تا پایان انتخابات گفت: جمنا به هر جمع‌بندی برسد ان‌شاءالله همه باید با وحدت نظر آن را تأیید و دنبال کنیم.

علیرضا زاکانی با حضور در ستاد انتخابات کشور در جمع خبرنگاران در پاسخ به این سوال که آیا به نفع کسی کناره‌گیری می‌کند،‌ گفت: ما ان‌شاءالله تا آخر می‌ایستیم.

وی که با شعار «دولت اقدام و اصلاح» به وزارت کشور آمد، افزود: جمنا به هر جمع‌بندی برسد ان‌شاءالله همه باید با وحدت نظر آن را تأیید و دنبال کنیم.

زاکانی از پاسخ  دادن به سوالاتی در خصوص کاندیداتوری محمود احمدی نژاد نیز خودداری کرد.

به گزارش ایسنا، علیرضا زاکانی  پس از ثبت‌نام در دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در جمع خبرنگاران با بیان اینکه در انقلاب اسلامی سال ۵۷ پرونده استبداد بسته و در سال بعد از آن در تسخیر لانه جاسوسی پرونده استکبار بسته شد، خاطرنشان کرد: امروز ایران نیازمند سومین انقلابی است که بر مبنای مکتب امام (ره) ساخته شود.

وی با تأکید بر اینکه ما استقلال سیاسی و فرهنگی خود را کسب خواهیم کرد، ادامه داد: امروز جمهوری اسلامی ایران دچار فاصله‌ای معنی‌دار از انقلاب اسلامی شده است.

زاکانی اقتصاد را فوریت امروز کشور عنوان کرد و گفت: پیروزی در این جنگ تمام عیار نیازمند همتی بالا، روحیه‌ای رزمنده، نشاط و بهره مندی از فرهیختگی و اتکا به برنامه منسجم و حرکت جمعی در محور مدیران اندیشمند است تا بتواند این مسیر را تا قله‌های افتخار طی کند.

وی اظهار کرد: امروز کشور از نظر اقتصادی در مرز بحران قرار گرفته است و دولت مدعی است که شرایط آرام است اما این ادعا یا از سر ندانستن و جهل نسبت به اموری است که در جامعه می‌گذرد یا از سر سیاسی‌کاری است. سیذسی‌کاری و بیان نظرات نادرست و اغواگرایی نسبت به افکار عمومی است.

این فعال سیاسی اصولگرا افزود: چنانچه طرح این ادعا عامدانه صورت بگیرد خیانت و اگر که جاهلانه مطرح شود نشان از بی‌صلاحیتی برای ادامه کار است.

وی با انتقاد از شرایط بانکی‌ و بیمه‌ای در کشور با تأکید بر اینکه بسیاری از بانک‌های دولتی و خصوصی و بیمه‌ها دچار بحران هستند، خاطرنشان کرد: اقتصاد امروز دچار تنگناهای جدی است. من در این راستا معتقدم که می‌توان با اتکای ۱۰۰ درصدی به توانمندی‌های داخل مشکلات موجود را برطرف کرد.

زاکانی با تأکید بر اینکه اقتصاد کشور در صورتی بهبود می‌یابد که به داخل توجه شود به اولویت‌های خود برای دولت آینده اشاره و اظهار کرد: معیشت، اشتغال، سلامت و مسکن از جمله اولویت‌های کاری من در دولت دوازدهم خواهد بود.

وی در پایان اظهار کرد: باید در جامعه آزادی را پاس بداریم و بر محور نخبگان و خبرگان جامعه الگوسازی کنیم. راه پیش روی ما سخت اما کاملاً طی شدنی است.

حسن روحانی

حسن روحانی هم عصر روز جمعه جهت ثبت نام در انتخابات ریاست جمهوری وارد ستاد انتخابات کشور شد.

کسانی که قصد کشتن برجام را داشتند نمی‌توانند سرپرست خوبی برایش باشند

رییس جمهور تأکید کرد: هووهای برجام که تصمیم به کشتن این فرزند و نوزاد را داشتند نمی‌توانند سرپرست خوبی برای آن باشند.

حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی عصر امروز (جمعه) پس از ثبت‌نام برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: یکی از اهداف ما در دولت یازدهم تعامل با جهان بود و در پیچیده‌ترین پرونده تاریخی توانستیم با قدرت‌های جهانی به توافق برسیم و از امروز به بعد حفظ برجام یکی از مهمترین مسایل سیاسی، داخلی و اقتصادی ایران خواهد بود.

وی در ادامه تأکید کرد: هووهایی که بارها به قصد کشتن این فرزند یعنی برجام تصمیم گرفته بودند نمی‌توانند سرپرست خوبی برای آن باشند. بلکه همانهایی که تمام تلاش شبانه‌روزی خود را برای این توافق کردند باید مسیر را تا آخرین قدم ادامه دهند.

روحانی اضافه کرد: آنچه در سال ۹۲ وعده دادیم که چرخ سانتریفیوژ بچرخد، می‌بینید که مدرن‌ترین سانتریفیوژ یعنی IR۸ می‌چرخد و چرخ اقتصاد هم می‌چرخد چرا که امروز از سال‌های پیش اقتصادمان بیشتر در حرکت است و دلیل آن رشد اقتصادی در سال گذشته است.

رییس دولت یازدهم در بخش دیگری از صحبت‌های خود گفت: خدا را سپاسگزارم که به این حقیر توفیق داد که خود را در معرض اعتماد ملت ایران قرار دهم و اعلام آمادگی کنم که بار مسئولیت سنگین اجرایی کشور را در صورت قبول ملت ایران به عهده بگیرم. در سال ۹۲ آنچه به مردم عزیز ایران در انتخابات اعلام کردیم نجات اقتصاد ایران، احیای اخلاق و تعامل سازنده با جهان بود.

وی ادامه داد: امروز بسیار خوشحالم که در هر سه زمینه با حمایت و کمک مردم قدم‌های قابل توجهی برداشته شده است. در بخش نجات اقتصاد ایران ما از رکود تورمی فاصله گرفته‌ایم و از رشد منفی ۷ به رشد بالای ۷ درصد رسیده‌ایم و از تورم ۴۰ درصد به ۷ درصد در اسفند سال گذشته رسیدیم.

روحانی افزود: در اشتغال خالص که در سال‌های آخر قبل از دولت یازدهم کمتر از ۱۰ هزار نفر بود به اشتغال خالص بالای ۶۳۰ هزار نفر در سال گذشته رسیده‌ایم. در هرسه مورد رکوردی برای ۲۵ سال گذشته تاریخ اقتصاد ایران اتفاق افتاد. ما در اقتصاد پیشرفت‌های قابل توجهی داشتیم و خوشحالم بگویم هفته دیگر شاهد افتتاح بزرگترین سرمایه‌گذاری اقتصادی تاریخ ایران خواهیم بود و در عسلویه ۲۰ میلیارد دلار طرح را افتتاح می‌کنیم که سابقه نداشته است.

رییس دولت تدبیر و امید همچنین بیان کرد: احیای اخلاق با حقوق شهروندی، شفاف‌سازی و آزادسازی گردش اطلاعات امکان‌پذیر است و دولت یازدهم تا آخرین روز این مسأله را دنبال می‌کند و اگر در دولت آینده مسئولیت داشته باشیم همین مسیر ادامه می‌یابد.

روحانی درباره هدف خود در دولت دوازدهم عنوان کرد: در دولت دوازدهم هدف ما ایران پیشرفته و پیشرو است. ایران پیشرفته و پیشرو همان مدلی است که در سند چشم‌انداز ۲۰ ساله مشخص شده که به دست آیت‌الله هاشمی رفسنجانی و تأیید و امضای مقام معظم رهبری به مسئولین ابلاغ شد.

وی اضافه کرد: متأسفانه در سال‌های قبل از دولت یازدهم در مسیر آن چشم‌انداز حرکت چشم‌گیری صورت نگرفت. اما امروز در مسیر آن چشم‌انداز یکی از عوامل تعامل سازنده با جهان و رشد ۸ درصد است که برای اولین بار در تاریخ ایران بعد از ابلاغ سند چشم‌انداز در سال ۸۴ تحقق یافته و ادامه می‌یابد.

رییس جمهور در ادامه با بیان اینکه تأمین امنیت کشور یکی از اهداف ما بود اظهار کرد: با اقداماتی که انجام شد سایه جنگ از کشور کنار رفته و ما اکنون شاهد امنیت کم‌نظیر در خاورمیانه آشفته هستیم که این مسیر ادامه می‌یابد.

روحانی خاطرنشان کرد: حقوق ملت ایران تأمین و تثبیت شده است و این مسیر ادامه می‌یابد، عزت ایران یکی از اهداف بلندی بود که تداوم می‌یابد. ما در بازار نفت پس از غیبت از سال ۹۰، دوباره حضور یافته‌ایم. این به معنای عزت ملت ایران است. در گندم خودکفا شده‌ایم، امسال هم چنین است. اکنون یک بار دیگر پرچم کشورمان بر روی کشتی‌های خودمان در اهتزاز است و دیگر پرچم یک جزیره کوچک بر کشتی‌های ما نیست، این به معنای عزت ملت ایران است. پول ایران در دولت یازدهم دارای ثبات در برابر پوند و یورو بود. ریال در برابر دلار ثبات بیشتری حتی نسبت به پوند و یورو داشته است.

رییس جمهور ادامه داد: در پیشرفت کمی علمی در جهان اول شدیم. این به معنای عزت ملت ایران است. ما واردکننده گازوییل بوده‌ایم، امروز صادرکننده آن هستیم و از اواسط امسال صادرکننده بنزین خواهیم بود. این به معنای عزت ملت ایران است که این راه را ادامه می‌دهیم. در زمینه انرژی و نفت و گاز پیشرفت کرده‌ایم. از هفته آینده برداشت گاز ما در پارس جنوبی از قطر پیشی می‌گیرد.

وی همچنین تصریح کرد: با تعامل میان احزاب، گروه‌ها و اقوام آرامش در کشور ایجاد شده که این مسیر ادامه می‌یابد. ملت در نیمه راه نمی‌ماند و راه را ادامه می‌دهد. ما از نیمه راه بازنمی‌گردیم.

روحانی با بیان اینکه آزادی، امنیت و آرامش و پیشرفت برای ما مهم است، ادامه داد: گسترش آزادی با قدرت بیشتر باید ادامه یابد. دانشگاه‌ها و جوانان ما باید احساس نشاط بیشتری کنند. دولت برای حضور جوانان در مدیریت سطح بالا در سال ۹۳ تصمیم گرفت ۲ هزار جوان نخبه را در کنار مدیران ارشد استخدام کند. اکنون آزمون‌های استخدامی ۱۰۰۰ نفر برگزار شده و ۲۰۰ نفر هم کار خود را شروع کرده‌اند. ما باید سن مدیریت را پایین بیاوریم و شرایط را برای حضور جوانان، زنان، اقوام و مذاهب فراهم کنیم.

روحانی تأکید کرد: در شرایط فعلی مسأله توسعه پایدار و اشتغالزا که هم موجب پیشرفت اقتصادی شود و هم به محیط زیست آسیب نرساند از اولویت‌های ما است. ما باید کاری کنیم که هم پیشرفت کنیم و هم معضلات محیط زیست کم شود.

رییس دولت یازدهم خاطرنشان کرد: کاهش آسیب‌های اجتماعی از قبیل فقر، بیکاری،‌ طلاق، اعتیاد و اجرای حقوق شهروندی از اهداف ماست. به ملت اعلام می‌کنم که همه باید دوباره بیاییم. من امروز دوباره آمدم برای ایران. دوباره آمدم برای اسلام، آمدم برای آزادی و آرامش بیشتر و امنیت گسترده‌تر و پیشرفت بیشتر این سرزمین. همه باید دوباره بیایند برای اسلام اعتدالی، اسلام رحمت و انقلاب عقلانی و اخلاقی‌مان. در کنار هم بایستیم و ایران را با هم بسازیم. از همه ایرانیان هم می‌خواهم دوباره بیایند برای اسلام و ایران.

ابراهیم رییسی

حجت الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رئیسی تولیت آستان قدس، برای کاندیداتوری در دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری عصر روز جمعه وارد وزارت کشور شد.

سید ابراهیم رییسی گفت: رای مردم در نظام ما تشریفاتی نیست و سرنوشت کشور را رقم می‌زند.

سید ابراهیم رییسی پس از ثبت نام در انتخابات ریاست جمهوری گفت: از افتخارات نظام اسلامی ما این است که تمامی اجزای نظام با رای مردم رقم می خورد. مراجعه به ارای مردم اساس نظام را تشکیل می دهد.

وی با بیان اینکه رای مردم در نظام ما تشریفاتی نیست و سرنوشت کشور را رقم می‌زند، گفت: مردم ما فرصتی دارند در هر انتخابات برای بازنگاهی به آنچه برگزیده‌اند و برای آینده کشور تصمیم می‌گیرند.

رای مردم در نظام ما تشریفاتی نیست

تولیت آستان قدس رضوی پس از نام‌نویسی در دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری گفت که می تواند کاندیدا همه گروه‌ها باشد چون خود را منحصر به جریانی خاص نمی‌بینید.

حجت‌الاسلام‌ والمسلمین سید ابراهیم رئیسی در جمع خبرنگاران مستقر در ستاد انتخابات کشور ضمن تبریک اعیاد رجب گفت: در زمان ورود به وزارت کشور به دلیل ازدحام، خبرنگاران و عزیزانی که چند روز است اینجا زحمت می‌کشند، سختی کشیدند که لازم است عذرخواهی کنم.

وی ادامه داد: در ارتباط با حضور خود در وزارت کشور نیز لازم است بگویم که از افتخارات نظام اسلامی ما آن است که تمامی اجزا با رای مردم تعیین می‌شود و مراجعه به آرای عمومی اساس تشکیلات نظام را شکل می دهد. رای مردم تشریفاتی نیست و حقیقتا سرنوشت کشور و بخش‌های مختلف را رقم می‌زند.

تولیت آستان قدس رضوی خاطرنشان کرد: مردم عزیز ما فرصت دارند که در هر انتخابات بازنگاهی به آن‌چه برگزیدند، داشته باشند. در عین حال برای آینده کشور حق تصمیم‌گیری دارند.

رئیسی همچنین اظهار کرد: کشور ما بعد از گذشت قریب به چهار دهه، دولت‌های مختلفی به خود دیده و هرکدام اقدامات خوبی انجام دادند و گام‌هایی در جهت پیشرفت کشور برداشته شده که باید اقدامات خوب همه دولت‌مردان را ارج نهاد، لیکن علی‌رغم همه این تلاش‌ها، وضعیت کشور در شرایطی است که مردم سوال می‌کنند که چرا بی‌کاری هست؟ و نگران رونق کسب و کار هستند.

وی یادآورد شد: روستاییان، شهرنشینان، نخبگان و صاحب‌نظران صحبت‌شان آن است که با همه ذخایر و منابع عظیم انسانی و نیروهای جوان مبتکر و نوآور آیا در شان ملت ما است که شخص بیکاری شرمنده خانواده خود شود؟ اما راه برون رفت از این شرایط چیست؟

رییسی در پاسخ به این سوالات اظهار کرد: می‌توان در مدیریتی فرای جناح‌ها و دسته‌جات سیاسی این کار را انجام داد و به اعتلای کشور و استفاده از نیروی کارآمد سیاسی فکر کرد. امروز وضعیت در شرایطی است که حتما تغییر آن هست و گام اول آن تحول در نظام مدیریتی است اما به آن معنا نیست که تلاش دولت مردان تلاش ارزشمندی نباشد بلکه به معنای اصلاح رویکردهاست.

وی همچنین گفت: می‌توانیم شرایط اقتصادی را به وجود آوریم که از تولید حمایت کرده، افزایش بهره‌وری داشته باشیم که در تکانه‌های ایام، کشور را دچار آسیب نکند و این، امکان دارد اتفاق بیافتند.

رئیسی تاکید کرد از آنجایی که از وضعیت مطلع هستم و سابقه سه دهه مدیریت و دو دهه مدیریت کلان در کشور داشته‌ام آسیب‌ها را می‌شناسیم و می‌توان بسیاری از ساختارها را ایجاد کرد.

وی افزود: من با مسئولیت تولیت‌ آستان قدس رضوی که افتخار عظیمی بود که با حکم مقام معظم رهبری به من داده شد، در این مدت تمام تلاش خود را برای خدمت به زائرین و مستمندان کردم.

تولیت آستان قدس رضوی در خصوص  نحوه کاندیداتوری خود در انتخابات اظهار کرد: در این مدت از ناحیه مردم و گروه‌های مختلف دعوت زیادی شد. در حالی که پیش از آن، آن‌چه بر زبانم بود امتناع از ورود به عرصه انتخابات بود چراکه مسئولیتی که اکنون دارم با هیچ مسئولیتی قابل قیاس نیست و در پنهان و آشکار گفتم که بنای دریافت این مسئولیت را ندارم اما احتجاج‌ها و دیدن مشکلات مردم و درخواست‌هایی که از جانب اقشار مختلف و فرهیختگان وجود داشت، حجت را بر من تمام کرد.

رئیسی خاطر نشان کرد: با توجه به توانمندی که وجود دارد و با توجه به ادوار مختلف مدیریتی و نظارتی، به نظرم می‌توان همه نیروهایی که دل در گروهی انقلاب و نظام دارند، این وضعیت را تغییر داد که به نفع آن کسانی است که امروز مشکل و گره‌ای دارند و با حضور مردم بسیاری از این قفل‌ها باز خواهد شد.

رئیسی با تاکید بر اینکه حضور مردم می‌تواند نقش آفرینی کند تصریح کرد: در این قضیه ملاک رای و نظر مردم است و توصیه می‌کنم برای شناخت و دریافت اطلاعات در این قضیه به منابع معتبر رجوع کنند چرا که گاهی در این معرفی سخنانی مطرح می‌شود که به نظر می‌رسد با برخی اغراض همراه است. بنابراین معرفی باید واقعی باشد.

به گزارش ایسنا، رئیسی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه چه تیم اقتصادی را روی‌کار می‌آورد؟ اظهار کرد: کشور فرهیختگانی دارد که از اقتصاد، علم، دانش، عمل و اجرا برخوردار هستند که در این قضیه تصمیم‌ من به جناح و حزبی نیست چرا که با کمک صاحب‌نظران می‌توان گام‌های موثری برداشت که من برنامه اقتصادی دارم که متعاقبا به شما و به واسطه شما به اطلاع می‌رسد.

وی در ادامه در خصوص رابطه خود با جبهه مردمی انقلاب نیز گفت: جمعی از دلسوزان انقلاب اسلامی گرد هم آمدند که وحدت برقرار باشد که کار آن‌ها نیز قابل احترام است.

رئیسی یادآور شد: در نشست اول این جبهه اسم من هم مطرح شده بود در حالی که هنوز اعلام آمادگی نکرده بودم که من از همین تریبون از همه آن‌ها تشکر می‌کنم اما من حتما کاندیدای همه مردم ایران و دلسوزان انقلاب اسلامی و کسانی که دلشان برای اعتلای کشور می‌تپد، هستم. من از مردم، با مردم و در مردم خواهم بود.

تولیت آستان قدس رضوی شعار دولت خود را نیز، شعار «کرامت و کار» اعلام کرد.

وی همچنین در خصوص رسیدگی به محرومان و انتشار تصاویری از آن‌ها نیز اظهار کرد: ماموریت من در آستان قدس کمک به مستمندان بوده و خودم در این رابطه از ابتدا تلاش کردم. از وقتی‌ هم که تصمیم به کاندیداتوری گرفتم، کار جاری انجام می‌شود اما بعضی از اقدامات که ممکن است احیانا شائبه انتخاباتی بودن داشته باشد را انجام ندادند و انجام نخواهند داد.

رییسی در پاسخ به پرسشی در خصوص برنامه خود در حوزه سیاست خارجی نیز گفت: عزت و مصلحت ایجاب می کند تا با همه نیروها تعامل داشته باشیم که نگاه به تجربیات دیگران را نیز مورد توجه داریم و برنامه ما برون‌زا و درون‌نگر خواهد بود و قطعا ارتباطات اقتصادی و اجتماعی وجود دارد.

رئیسی تاکید کرد تعامل با غرب حتما در برنامه کاری خواهد بود به جز با اسرائیل که رژیم غاصب است، با رعایت اصل عزت با همه کشورها تعامل خواهیم داشت.

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری در خصوص برنامه خود در زمینه حقوق شهروندی نیز بیان کرد: حقوق شهروندی چندبار نوشته شده، بس است نوشتن حقوق شهروندی. مگر ما نوشتن کم داریم؟ امروز میدان اجرای حقوق شهروندی و نه انشاء نویسی آن.

وی در پایان در پاسخ به پرسشی در خصوص چگونگی حل بحران سوریه اظهار کرد: حل مسئله سوریه باید توسط سوری‌ها انجام شود و حضور خارجی‌ها حتما مشکل ایجاد می‌کند و موجب گره بیشتر در سوریه می‌شود. مردم این کشور باید آینده آن‌را رقم بزنند.

***

تعداد کاندیداهای ریاست جمهوری پیش از ظهر روز جمعه به ۷۱۷ نفر رسید

به گزارش ایسنا ، علی اصغر احمدی رییس ستاد انتخابات کشور در چهارمین روز ثبت نام کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری  اعلام کرد : آمار ثبت نام کنندگان انتخابات ریاست جمهوری  تا پیش از ظهر روز جمعه را ۷۱۷ نفراست .

وی با تأکید بر اینکه بر اساس قانون آخرین مهلت نام نویسی از داوطلبان دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری فردا پایان می‌رسد، اظهار کرد: از کسانی که خود را واجد شرایط می‌دانند و علم دارند که برای چه کاری به ستاد انتخابات مراجعه می‌کنند می‌خواهیم که هر چه زودتر و تا پایان مهلت اعلام شده در قانون ثبت‌نام خود را انجام دهند.

رییس ستاد انتخابات کشور همچنین درباره حضور بسیاری از پدیده‌های ناشناس در مرحله ثبت‌نام، گفت: ویژگی‌هایی که در قانون برای کاندیداتوری ریاست جمهوری اشاره شده ویژگی‌های عام است و میدان برای حضور باز گذاشته شده است و این موضوع حتماً در آینده باید مورد بازنگری قرار بگیرد.

احمدی ادامه داد: اینکه فضای بازی برای ثبت‌نام‌ها وجود دارد نشان از دموکراسی است، اما افراد باید بدانند که برای ثبت‌نام در چه عرصه‌ای ثبت‌نام می‌کنند.

رییس ستاد انتخابات کشور در پایان خاطرنشان کرد: مهلت ثبت‌نام از داوطلبان دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری تحت هیچ شرایطی تمدید نخواهد شد.

حضور  ۲۰۴ نفر داوطلب ریاست جمهوری تا ظهر روز جمعه

دبیر ستاد انتخابات کشور از ثبت‌نام ۲۰۴ نفر تا ظهر روز چهارم نام‌نویسی کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری خبر داد.

علی پورعلی مطلق اظهار کرد: در روز چهارم تا ظهر ۲۰۴ نفر ثبت‌نام کرده‌اند که ۱۷۰ ثبت نهایی صورت گرفته و از میان آنها ۱۶ نفر زن و ۱۵۴ نفر مرد هستند.

وی همچنین گفت: جوانترین ثبت‌نام کننده امروز ۱۸ ساله بوده و ۵۲ ایثارگر خوداظهاری کرده‌اند. همچنین بیشترین گروه سنی بین ۴۱ تا ۴۵ سال بوده که ۱۱۷ نفر هستند و بیشترین تعداد ثبت‌نام کننده مدرک لیسانس داشته‌اند.

تعداد ثبت‌نام کنندگان به ۸۶۳ نفررسید

رییس ستاد انتخابات کشور نیز در اخبار تکمیلی در این زمینه  از ثبت نام ۸۶۳ نفر برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری تا ظهر امروز خبر داد.

احمدی با اعلام این خبر گفت که از این تعداد ۸۰۷ نفر مرد و ۵۶ نفر زن هستند.

وی ادامه داد: امروز (جمعه) به عنوان روز چهارم ثبت‌نام (جمعه) ۲۵۱ نفر برای ثبت نام به ستاد انتخابات کشور مراجعه کردند که ثبت‌نام ۲۲۲ نفر قطعی شده و از این میان و ۲۲ نفر زن هستند.

۲۳۵احمدی افزود: ۲۳۵ نفر از ثبت‌نام کنندگان امروز  لیسانس هستند و ۵۹ نفر با سابقه ایثارگری ثبت نام کردند. جوانترین و مسن ترین ثبت‌نام کننده هم به ترتیب دارای ۱۸ و ۸۸ سال سن هستند.

داوطلبی  ۱۰۴۵ نفر در انتخابات ریاست‌جمهوری تا پایان وقت اداری روز جمعه

رییس ستاد انتخابات کشور هم‌چنین گفت: در چهار روز ثبت نام از داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری ۱۰۴۵نفر ثبت نام کرده‌اند.

علی اصغر احمدی ادامه داد: جوان ترین فرد ۱۸ سال و مسن ترین فرد ۹۲ سال سن دارد.

احمدی تصریح کرد: امروز به عنوان روز چهارم ثبت‌نام ۴۰۵ نفر به ستاد انتخابات کشور آمدند.

***

جدول اسامی شخصیت‌های برجسته نامزدی ریاست‌جمهوری، سمت فعلی یا سابقه مهم و روز ثبت‌نام آن‌ها تا را هم اینجا ببینید.

***

***

حاشیه‌ها

حاشیه‌های چهارمین روز ثبت نام داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری را اینجا بخوانید و فیلم آن را در زیر ببینید.

حاشیه‌های سومین روز ثبت نام داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری را اینجا بخوانید و فیلم آن را در زیر ببینید.

هم‌چنین حاشیه‌های دومین روز ثبت نام داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری را اینجا بخوانید.

حاشیه‌های اولین  روز ثبت نام داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری را هم اینجا بخوانید.

***

انتخاب شوندگان باید دارای چه شرایطی باشند؟

بر اساس ماده ۵۵ قانون انتخابات ریاست‌جمهوری «داوطلبان ریاست جمهوری یا نمایندگان تام‌الاختیار آن‌ها که کتباً معرفی شده باشند باید ظرف ۵ روز از تاریخ انتشار دستور شروع انتخابات به وزارت کشور مراجعه نموده و پرسشنامه اعلام داوطلبی را پس از دریافت و تکمیل همراه با چهار برگ تصویر کلیه صفحات شناسنامه و دوازده قطعه عکس ۴×۶ از آخرین عکس خود را که در همان سال گرفته باشند به وزارت کشور تسلیم و رسید دریافت دارند.»

براساس ماده ۳۵ قانون انتخابات ریاست‌جمهوری انتخاب شوندگان بایددارای شرایط زیر باشند:

۱- از رجال مذهبی، سیاسی

۲-ایرانی‌الاصل

۳-تابعیت کشور جمهوری اسلامی ایران

۴-مدیر و مدبر

۵-دارای حسن سابقه و امانت و تقوی

۶- مومن و معتقد به مبانی جمهوری اسلامی ایران و مذهب رسمی کشور

دیروز نیز  وزیر کشور به فرمانداران سراسر کشور دستور  تشکیل هیات‌های اجرایی را صادر کرد.

انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری، پنجمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا و میان‌دوره‌ای مجلس شورای اسلامی روز ۲۹ اردیبهشت برگزار می‌شود.

مدارک مورد نیاز نام نویسی در انتخابات ریاست جمهوری

طبق ماده ۳۵ قانون انتخابات کشور انتخاب شوندگان هنگام ثبت نام باید دارای شرایط زیر باشند:
۱. از رجال مذهبی، سیاسی.
۲. ایرانی‌الاصل.
۳. تابعیت کشور جمهوری اسلامی ایران.
۴. مدیر و مدبر.
۵. دارای حسن سابقه و امانت و تقوی.
۶. مؤمن و معتقد به مبانی جمهوری اسلامی ایران و مذهب رسمی کشور.

واجدان شرایط باید در زمان ثبت نام با در دست داشتن اصل شناسنامه و کارت ملی و یک قطعه عکس شش در چهار، در ستاد انتخابات کشور حضور پیدا کرده و اقدام به تکمیل فرم های پیش بینی شده کنند.

اشتراک گذاری در:
کلمات کلیدی :

تبادل نظر

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz

پربازدیدهای

Sorry. No data so far.

آخرین خبرهای این سرویس