تولید گندم ۲٫۵ برابر شد

جشن خودكفايي گندم، دوشنبه ۲۲ آذرماه در حالي برگزار مي شود كه به گواه آمارها تولید گندم در مقایسه با سه سال پیش بیش از ۲٫۵ برابر شده و در نتیجه هزینه خرید تضمینی گندم از ۴۰ هزار میلیارد ریال در سال ۱۳۹۲ به حدود ۱۴۵ هزار میلیارد ریال رسیده است.

به گزارش ایسنا، امسال ۱۴ میلیون تن گندم در ایران تولید شده که به این ترتیب گندم مورد نیاز در داخل تامین و کشور از واردات بی نیاز شده است. همچنین آمارها نشان مي دهد با توجه به مقايسه ميزان توليد و مصرف گندم در ایران كه حكايت از برتري توليد دارد، مي‌توان اين گونه نتيجه گرفت كه “نان ايراني‌ها، ايراني شده است”.

اولویت بندی پرداخت تسهیلات نیز بر اساس افزایش بهره وری و فعال سازی ظرفیت های جدید و مغفول بخش کشاورزی نظیر زراعت و فرآوری گیاهان دارویی، توسعه آبزی پروری به شیوه پرورش در قفس با امکان تولید یک میلیون تن، توسعه روش های نوین آبیاری، کشت های گلخانه ای و توسعه باغ های دیم در اراضی شیبدار که طبق سخنان وزیر کشاورزی جزو برنامه های این وزارتخانه در اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی است.

لازم به ذکر است که عامليت خريد تضميني گندم كشور پس از ١٠ سال وقفه از سال ۱۳۹۴ مجددا به بانك كشاورزي بازگشته است. ضمن این‌که با عاملیت این بانک در سال زراعی جاری تا کنون ۱۱٫۵ میلیون تن گندم  به ارزش ۱۴۵ هزار میلیارد ریال از کشاورزان خریداری شده است.

اشتراک گذاری در:

تبادل نظر

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz