ایران انحصار امریکا را شکست !

تولید پلاگ‎های­ سیمانکاری چاه‎های عمیق نفت و گاز

با دستیابی به دانش فنی تولید پلاگ­‎های سیمانکاری چاه‎­های عمیق، از خروج ارز از کشور جلوگیری به عمل آمده و همچنین امکان تولید این قطعات در داخل کشور فراهم و انحصار تولید این قطعات از دست شرکت­‎های بزرگ امریکایی خارج شده است. طلعت خلخالی، مسئول پروژه پلاگ‌های سیمانی با اشاره به این که سیمانکاری از اهمیت به سزایی در حفاری چاه­‎های نفت و گاز برخوردار است، گفت: سیمانکاری با اعمال دوغاب سیمان در فضای حلقوی بین لوله­‎های جداری و دیواره چاه، به منظور جلوگیری از آمیختگی سیالات پشت لوله­‎های جداری انجام می‎­گیرد.

وی در ادامه افزود: آمیختگی سیالات در طی سرویس ­دهی چاه با تحمیل هزینه­‎های سنگین برای رفع معضل، همراه است از این رو پلاگ­‎های سیمانکاری از تجهیزات ضروری در انجام صحیح عملیات سیمانکاری محسوب می‌شوند. خلخالی به اهمیت پلاگ­‎های بالایی و پایینی در انجام موفق عملیات سیمانکاری اشاره کرد و افزود: بررسی علل تخریب برخی از پلاگ‎­های سیمانکاری تولیدی در داخل کشور در طی عملیات سیمانکاری چاه‎های نفت و گاز در اواخر سال ۱۳۸۹ به درخواست معاون مدیر فنی (حفاری) شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب، به پژوهشگاه صنعت نفت محول و پس از انجام بررسی­‎های مقدماتی پروژه­‎ای تحت عنوان طراحی فرمولاسیون و ساخت پلاگ­‎های سیمانکاری بالایی و پایینی برای کاربرد در چاه­‎های عمیق در فشار و دمای بالا (HPHT) از طرف پژوهش و فناوری مناطق نفت­ خیز جنوب به پژوهشگاه واگذار شد.

cement-plug-bottom

مسئول پروژه پلاگ‌های سیمانی به آنالیز قطعات ساخته شده در کشور اشاره کرد و بیان داشت: آنالیز ساختار قطعات پلاگ تولیدی در داخل کشور که از مهندسی معکوس پلاگ­‎های شرکت‎­های ودرفورد و هالیبرتون امریکا ساخته شده بودند نشان داد که این پلاگ‎­ها تنها قابلیت کاربرد در چاه­‎های با عمق کمتر از ۲۵۰۰ متر را دارند، اما در معرض دماها و فشارهای بالاتر چاه‎­های عمیق، دچار نقصان شده و عملیات سیمانکاری را با مشکل مواجه می­‎سازند. خلخالی در تشریح مزیت‌های این محصول ایرانی تصریح کرد: از این رو پلاگ‎­های مخصوص چاه­‎های عمیق با قابلیت کاربرد تا عمق ۴۵۰۰ متری جهت کاربرد در شرایط دما و فشار بالا توسط پژوهشگاه صنعت نفت طراحی و ساخته شدند.

cement-plug-top

وی به انجام آزمون­‎های پایلوتی در پژوهشگاه صنعت نفت و آزمون­‎های تسریع شده جهت بررسی کارایی پلاگ­‎ها در آزمایشگاه اشاره کرد و اظهار داشت: پس از بررسی‌های انجام شده قطعات پلاگ طراحی شده برای چاه­‎های عمیق تولید و در دکل ۸۶ فتح چاه ۴۶۹ اهواز و دکل ۴۶ چاه ۴۰۷ مارون در عمق ۳۹۰۰ متری آزمون میدانی را با موفقیت پشت ­سر گذاشتند. وی با بیان ای نکه پس از اخذ تاییدیه کاربری از سرپرست معاونت مدیر فنی حفاری و پژوهش و فناوری شرکت‎­های مناطق نفت­ خیز جنوب، سفارش تولید صنعتی ۱۰۰ قطعه پلاگ از طرف معاونت مدیر فنی حفاری به پژوهشگاه داده شد، گفت: تولید این قطعات تحت لیسانس پژوهشگاه با همکاری شرکت توسعه دهنده محصول (مارون لاستیک) انجام گرفت و قطعات تولیدی هم‎­اکنون در حال بهره ­برداری در سیمانکاری چاه­‎های عمیق مناطق نفت­ خیز جنوب هستند. خاطر نشان می‌شود در بهار امسال با تلاش متخصصان پژوهشگاه صنعت نفت طراحی و ساخت سیالات افرون‌های گازی بومی و انحصار کشور امریکا شکسته شده بود.

oil-well-combination-cementing-plug

 

اشتراک گذاری در:
کلمات کلیدی :

تبادل نظر

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz

پربازدیدهای دستاوردهای ایران

Sorry. No data so far.

آخرین خبرهای این سرویس

iranpage

backlinkmy.com has expired

Because of this, the existing content of your website is not showing. If you are the registrant of this domain name and want to continue the use of your website, please contact iranpage with an email to iranpage@support.hostcontrol.com to renew the domain name.

iranpage