تغذیه و کبد چرب(طب سنتی)

 یک دستیار تخصصی طب سنتی ایران تغذیه در کبد چرب از دیدگاه طب سنتی را تشریح کرد.

به گزارش تسنیم, شهناز کار کَن ورنوسفادرانی درباره تغذیه در کبد چرب, اظهار داشت: با وجود پیشرفت‌های شگرف طبی، تدابیر ویژه طب سنتی جایگاه بسیار کارآمد و مؤثری در درمان اکثر بیماری‌ها دارد و این تعامل طبی برای کاهش بیماری‌های مزمنی چون کبد چرب ضروری است.

به‌گفته وی کبد با مزاج گرم و تر یکی از اعضای رئیسه است. هضم دوم غذا و تولید اخلاط طبیعی چهارگانه در کبد انجام می‌شود. روح [روح به‌مفهومی که در طب سنتی آمده] و قوای طبیعی از کبد به همه اعضای بدن می‌رسد. آثار تدابیر حفظ سلامت کبد و پرهیز از عوامل بیماری‌زای آن در تمام بدن نمود دارد.

این دستیار تخصصی طب سنتی ایران بیان داشت: تغذیه و کبد اثر دوگانه‌ای روی هم دارند. کبد با فرآیند هضمی خود غذای همه اعضا و خود را تهیه می‌کند و در صورتی که این عضو به هر دلیلی خوب کار نکند, بهره کامل از غذای سالم هم برده نمی‌شود.

کار کَن ورنوسفادرانی ادامه داد: هدف از این تحقیق کمک به درمان بیماری کبد چرب بر اساس مکتب طب سنتی و کاربرد روش‌های تغذیه‌ای و دیگر تدابیر درمانی آن در کنار روش‌های تشخیصی و درمانی فعلی است.

وی ابراز کرد: در طب سنتی سبب کلی کبد چرب تغییرات مزاجی کبد به‌سمت سردی و تری است و باید برای تعدیل مزاج آن از غذاهای گرم و معدّلات مقوی گرم مانند زنیان، کرفس، آویشن، دارچین، میخک، هل، زعفران و شنبلیله در غذا استفاده کرد.

این دستیار تخصصی طب سنتی ایران افزود: استفاده از گوشت‌های سبک طیور با ادویه‌جات گرم و مصرف مویز، فندق، بادام و پسته توصیه می‌شود. تُرب به باز شدن سُدَد کبد کمک می‌کند. پرهیز از شیر، ماهی، میوه‌های رَطْب (مرطوب و آبدار)، غذاهای سرد و گوشت‌های غلیظ توصیه می‌شود.

کار کَن ورنوسفادرانی اضافه کرد: استفاده از غذاهای ملطّف مانند نخودآب با ادویه‌جات گرم، نوشیدن ماءالعسل، کم کردن آب و غذا و پرهیز از غذای شب نیز کمک کننده است. میوه‌های قابض مانند به، سیب، انار و انگور میخوش برای کبد مفید است.

وی گفت: از مهم‌ترین تدابیر تغذیه‌ای کبد عدم تداخلات غذایی و رعایت ترتیب خوردن غذاها است. اصلاح کار کبد با غذاهای خوشبو و دارای عطریت و لذیذ است. غذاهای جدیدالکیموس و سریع النفوذ نافع کبد است. کبد با شیرینی بزرگ و قوی می‌شود ولی به‌دلیل میل کبد به شیرینیٰ, خوردن شیرینی غلیظ (شیرینی‌های قنادی و چرب) به‌افراط امکان ایجاد سُدّه و گرفتگی در کبد را زیاد می‌کند.

این دستیار تخصصی طب سنتی ایران بیان کرد: تقویت کبد با غذاهای خوشبوی قابض تا جایی که ایجاد یبوست نکند, مفید است و ضعف بدن باید تقویت شود.

کار کن ورنوسفادرانی خاطرنشان کرد: کمیت، کیفیت و روش خوردن غذا نه‌تنها در سلامت کبد اهمیت دارد بلکه بر تمام بدن اثرگذار است.

اشتراک گذاری در:

تبادل نظر

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz