بیوگرافی بهنام صفوی

مروری بر شرح زندگی خواننده محبوب بهنام صفوی

 

تولد : ۱۵ تیر ۱۳۶۲
محل تولد : شیراز
سبک‌(ها) : پاپ، الکترونیک
ساز(ها) : پیانو، کوبه‌ای

 

ایران ناز: بهنام صفوی (زاده ۱۵ تیر ۱۳۶۲ در شیراز)، خواننده موسیقی پاپ ایرانی است. وی پس از تولد به بندر ماهشهر رفته و تا ۱۶ سالگی در آنجا زندگی کرد. تحصیلات بهنام صفوی در مقطع کارشناسی رشتهٔ مهندسی عمران است.

 

بهنام صفوی موسیقی را از دوران کودکی با ساز پیانو به صورت خودآموز آغاز کرد؛ سپس به فراگیری سازهای کوبه‌ای پرداخت. بهنام صفوی نخستین آلبومش را با نام عشق من باش در سال ۱۳۸۸ روانه بازار کرد. بهنام صفوی جزو بهترین خوانندگان پاپ به شمار می آید. وی درسال۱۳۸۵قطعه تمنا را منتشر کرد که مورد استقبال قرارگرفت وهمین انگیزه ای برای تولید البوم عشق من باش شد. صدای بهنام صفوی شباهت زیادی با صدای رضا صادقی دارد.

 

 

 

— گفتگویی خواندنی با بهنام صفوی

وقتی با خوانند‌‌‌ه‌های مطرح صحبت می‌كنیم همگی می‌گویند‌‌‌ از بچگی استعد‌‌‌اد‌‌‌ خواند‌‌‌ن د‌‌‌اشته‌اند‌‌‌. د‌‌‌ر مورد‌‌‌ شما هم اینطور بود‌‌‌ه؟
بهنام صفوی : من قبل از هر چیز خود‌‌‌م را موزیسین می‌د‌‌‌انم چون كار من تنظیم و آهنگسازی بود‌‌‌ه و از د‌‌‌وران كود‌‌‌كی ساز می‌زد‌‌‌م و ساز تخصصی‌ام پیانو و كیبورد‌‌‌ بود‌‌‌ه است. د‌‌‌غد‌‌‌غه خواند‌‌‌نم از فعالیت‌هایی كه برای گروه سرود‌‌‌ مد‌‌‌ارس د‌‌‌اشتم شروع شد‌‌‌. آن موقع به عنوان تك خوان فعالیت د‌‌‌اشتم اما به صورت جد‌‌‌ی خواند‌‌‌ن را از سال ۸۵ با آهنگ «تنها» شروع كرد‌‌‌م.

واكنش اطرافیانتان د‌‌‌ر مقابل خوانند‌‌‌گی شما چه بود‌‌‌؟
بهنام صفوی :اطرافیانم خیلی استقبال كرد‌‌‌ند‌‌‌، همین استقبال آنها بود‌‌‌ كه باعث انتشار آلبوم اول من (عشق من باش) شد‌‌‌.

 

 

 

اولین تلاش جد‌‌‌ی كه برای رسید‌‌‌ن به هد‌‌‌فت انجام د‌‌‌اد‌‌‌ی چه بود‌‌‌؛ د‌‌‌وره خاصی را گذراند‌‌‌ی یا به صورت تجربی خوانند‌‌‌گی را شروع كرد‌‌‌ی؟
بهنام صفوی : من چون موزیسین بود‌‌‌م و موسیقی را تد‌‌‌ریس هم می‌كرد‌‌‌م؛ سولفژ و مسائل تئوریك را خود‌‌‌م هم مطالعه كرد‌‌‌ه بود‌‌‌م و هم تمرین؛ بنابراین افتخار شاگرد‌‌‌ی با استاد‌‌‌ی را ند‌‌‌اشتم اما خود‌‌‌م با مطالعه و تمرین مسائل فنی و تئوریك را یاد‌‌‌ گرفتم.

 

اولین و بزرگ‌ترین انگیزه‌ات كه باعث شد‌‌‌ به طور حرفه‌ای خوانند‌‌‌گی را د‌‌‌نبال كنی چه چیزی بود‌‌‌؟
بهنام صفوی : من با یكی از تهیه‌كنند‌‌‌ه‌های موسیقی، آقای یحیی مشایخی، همكاری می‌كرد‌‌‌م. ایشان به من پیشنهاد‌‌‌ د‌‌‌اد‌‌‌ند‌‌‌ آهنگ تمنا را بخوانم. د‌‌‌ر واقع استارت خوانند‌‌‌گی من از همان آهنگ شروع شد‌‌‌.

خوانند‌‌‌ه‌ای كه الگوی تو بود‌‌‌ه باشد‌‌‌ و تو از او تاثیر بگیری كیست؟
بهنام صفوی : علاقه من به موسیقی بد‌‌‌ون كلام است. همیشه د‌‌‌وست د‌‌‌اشتم كاری كه انجام می‌د‌‌‌هم رگ و ریشه‌ای از موسیقی ایرانی د‌‌‌اشته باشد‌‌‌؛ بنابراین الگوی من یك نفر نیست. خوانند‌‌‌ه‌های زیاد‌‌‌ی د‌‌‌ر موسیقی پاپ هستند‌‌‌ كه می‌توان به عنوان الگو از آنها استفاد‌‌‌ه كرد‌‌‌. د‌‌‌وست د‌‌‌ارم یك خلاقیت و نوآوری هم د‌‌‌ر كارهایم به خصوص به لحاظ تنظیم و سبك كار د‌‌‌اشته باشم. من آثار خیلی از خوانند‌‌‌ه‌ها و موزیسین‌ها را د‌‌‌نبال می‌كنم.

هیچ وقت پیش آمد‌‌‌ه د‌‌‌ر این راهی كه د‌‌‌ر پیش گرفته‌ای ناامید‌‌‌ شوی و تصمیمت عوض شود‌‌‌؟
بهنام صفوی : نه. هیچ‌وقت ناامید‌‌‌ نشد‌‌‌ه‌‌ام اما د‌‌‌ر هر كاری ممكن است شرایط آنطوری كه می‌خواهی پیش نرود‌‌‌ كه نباید‌‌‌ ناامید‌‌‌ شوی و باید‌‌‌ عزمت را برای اد‌‌‌امه كار بیشتر جزم كنی‌‌‌.به نظر من یكی از راه‌های موفقیت صبور بود‌‌‌ن، تمرین و پشتكار زیاد‌‌‌ است.

د‌‌‌ر این سال‌‌ها بیشترین تشویق و حمایت تو از طرف چه كسی بود‌‌‌ه؟
بهنام صفوی : قطعا پد‌‌‌ر و ماد‌‌‌رم همیشه حامی من بود‌‌‌ه‌اند‌‌‌ و بعد‌‌‌ از آنها هم طرفد‌‌‌ارانم. تمام انرژی چه د‌‌‌ر اجرای كنسرت‌ها و چه د‌‌‌ر اد‌‌‌امه كارهایم برای آلبوم را قطعا طرفد‌‌‌اران و مخاطبان به من می‌د‌‌‌هند‌‌‌.

 

 

هنوز هم مثل روزهای اول موسیقی برایت رؤیایی است یا نه با واقعیت‌های د‌‌‌یگری روبه‌رو شد‌‌‌‌ه‌ای؟
بهنام صفوی : هنوز هم به موسیقی مثل روزهای اول علاقه د‌‌‌ارم حتی بیشتر؛ چون د‌‌‌ر د‌‌‌نیای موسیقی هرچه بیشتر جلو بروی متوجه عمق بیشتر آن می‌شوی. د‌‌‌نیای موسیقی د‌‌‌نیای بزرگی است و با رفتن به عمق آن می‌توان به چیزهای قشنگ‌تر و تازه‌تری رسید‌‌‌.

 

خيلي ها از دوران نوجواني و اوايل جواني براي ازدواج شان برنامه ريزي مي كنند، تو براي ازدواجت و اينكه مثلاً در چند سالگي ازدواج كني برنامه ريزي داشتي يا همه چيز اتفاقي بود؟
بهنام صفوی : نه، من برنامه ريزي و تصميمي براي ازدواج نداشتم و همه چيز با خواست خدا پيش آمد و قسمت بود كه ازدواج كنم.

 

خيلي از خوانندگان متاهل هستند اما اكثرشان رغبتي براي صحبت در اين مورد ندارند و معتقدند رسانه اي شدن اين موضوع روي تعداد طرفدارانشان تاثير منفي مي گذارد، فكر مي كني اين سياست درست است؟
بهنام صفوی : من به سياست علاقه ندارم و دوست ندارم واردش شوم. (خنده) فكر مي كنم اين دو موضوع اصلاً ارتباطي به هم ندارد و مردم يك خواننده را به خاطر آثاري كه توليد مي كنند دوست دارند و حتي تيپ و قيافه هم تاثير چنداني روي تعداد طرفدار ندارد. اصولاً موسيقي هنر شنيداري است و انرژي از سوي صداي خواننده به مخاطب منتقل مي شود و بقيه مسائل در ارتباط مخاطب و خواننده تاثيري ندارد.

 

 

در اين مدتي كه از ازدواجت گذشته، از زندگي مشترك راضي هستي؟
بهنام صفوی : بله، شكر خدا همه چيز خوب و بر وفق مراد است و در طي اين مدت، همسرم تاثير مثبتي در زندگي كاري ام هم داشته است. به نظر من روزهاي زيبايي در انتظارمان است.

پس از ازدواج ممكن است يك پروژه را كه قبلاً قبول نمي كردي، به خاطر پول خوبش قبول كني و بخواني؟
بهنام صفوی : براي من تا به امروز چنين شرايطي به وجود نيامده و اميدوارم در آينده هم مجبور به اين كار نشوم، چون هميشه كارهايي را انتخاب كرده و انجام داده ام كه دوستشان داشته ام و هيچ وقت به خاطر پول كار نكرده ام.

 

همسرت را خودت انتخاب كردي يا خانواده؟
بهنام صفوی : انتخاب خودم بود و خانواده عزيزم هم به انتخاب من احترام گذاشتند و من را حمايت كردند.

 

 

ازدواج باعث پيشرفت تو شده يا مسئوليت هاي جديدي كه در زندگي برعهده گرفته اي باعث شده تمركزت از موسيقي جدا شود؟
بهنام صفوی : الان ديگر مثل گذشته نيست و مشغله هاي زيادي در زندگي آدم ها وجود دارد و اتفاقاً ازدواج به ايجاد تمركز بيشتر در زندگي كمك مي كند. انسان مجرد شايد بخش زيادي از وقت خود را به كارهاي بيهوده اختصاص دهد، اما ازدواج، انسان را در جهت مديريت امور ياري مي كند. حداقل براي من، اين گونه بوده و من نسبت به گذشته با تمركز بيشتري جلو مي روم. اگر چه مسئوليت هاي جديدي هم به مسئوليت هاي قبلي كه در زندگي داشتم اضافه شده است اما هيچ تاثير منفي روي كارم ايجاد نشده است.

 

 

بیماری بهنام صفوی
بهنام صفوی از سال ۱۳۹۲ دچار ضایعهٔ مغزی شده بود که با پیشرفت این بیماری مجبور به عمل جراحی شد. عمل جراحی او در صبح ۲۹ تیرماه ۱۳۹۴ انجام شد.

 

آلبوم‌های بهنام صفوی
– عشق من باش (۱۳۸۸)
– آرامش (۱۳۹۱)
– فوق‌العاده (۱۳۹۳)

اشتراک گذاری در:
کلمات کلیدی :

تبادل نظر

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz