بیانیه پایانی نشست آستانه با تاکید بر تثبیت آتش‌بس

وزیر خارجه قزاقستان به نمایندگی از سه کشور ایران، ترکیه، روسیه بیانیه پایانی نشست آستانه در مورد بحران سوریه را قرائت و بر حمایت کشورش از این بیانیه تاکید کرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از اسکای نیوز عربی، غیرت عبدالرحمانف، وزیر خارجه قزاقستان ضمن اعلام حمایت از این مذاکرات که با طرح روسیه برگزار شد، اعلام کرد که تمامی طرف‌ها بر حمایت از تمامیت ارضی سوریه تاکید کردند.

وی گفت: مطمئنیم که این مذاکرات به عنوان مقدمه‌ای برای آغاز مذاکرات مستقیم میان دولت و مخالفان خواهد بود و آستانه در موفقیت مذاکرات ژنو سهم خواهد داشت. همه طرف‌های درگیر به مبارزه با داعش و النصره و جدایی این دو از دیگر گروه‌ها متعهد شدند.

وزیر خارجه قزاقستان اظهار داشت: ما درک می‌کنیم که تنها راه حل بحران سوریه راه حل سیاسی است از این رو تمامی گروه‌ها باید گام‌هایی را برای تثبیت آتش بس و توقف درگیری‌ها بردارند.

وی با تاکید بر ادامه مبارزه با ترویسم ادامه داد: در این نشست تصمیم گرفته شد سازوکاری سه جانبه برای پیگیری و رصد سیستم آتش‌بس و شناسایی نقض‌ها ایجاد شود.

وزیر خارجه قزاقستان افزود: ما مسلما می‌دانیم که آغاز مذاکرات براساس قطعنامه ۲۲۵۴ شورای امنیت ضروری است و دیدار آستانه عرصه‌ای برای مذاکره بین دولت و مخالفان بود.

این بیانیه که با حضور نمایندگان ایران، ترکیه، روسیه و استفان دی میستورا قرائت شد به معنی تاکید طرف‌های مذکور بر توافق به دست آمده است و مخالفان و یا دولت سوریه هنوز به طور رسمی به آن پاسخی نداده‌اند گرچه با توجه به حضور ایران و روسیه به عنوان کشورهای نزدیک به دمشق و نیز ترکیه به عنوان حامی مخالفان می‌شود گفت که آنها نیز دست کم مجبور به پذیرش این نتایج شده‌اند.

غیرت عبدالرحمانف گفت: براساس این بیانیه قرار شده که مذاکرات سوریه بر پایه قطعنامه‌های بین‌المللی هر چه سریعتر آغاز شود، همچنین بر مشارکت گروه‌های مسلح با مذاکرات ژنو تاکید شده است.

وی افزود: در بیانیه آستانه بر مکانیزمی سه جانبه برای نظارت بر آتش بس سوریه و کمک رسانی به غیرنظامیان در تمامی خاک این کشور تاکید شد و امضا کنندگان بیانیه بر همکاری همه طرف ها برای دسترسی به نقاط جنگ زده این کشور تاکید کردند.

در این بیانیه بر حفظ تمامیت ارضی سوریه براساس قطعنامه‌های سازمان ملل و نیز ادامه مذاکرات سیاسی میان مخالفان و دولت سوریه بر مبنای قطعنامه ۲۳۳۶ شورای امنیت تاکید و هرگونه حل و فصل نظامی بحران سوریه منسوخ اعلام شده و آمده است: درگیری‌ها در سوریه باید براساس قطعنامه ۲۲۵۴ سازمان ملل و مصوبه‌های حاصل از نشست‌های کشورهای حامی سوریه، پایان یابد و راه برای امدادرسانی به مردم جنگ زده این کشور برپایه قطعنامه ۲۱۶۵ هموار شود.

در این قطعنامه همچنین به ادامه مذاکرات سیاسی برای دستیابی به مکانیزمی جهت انتقال قدرت براساس قطعنامه‌های ۲۳۱۸ و ۲۲۵۴ شورای امنیت اشاره شده است که می‌تواند به درگیری‌های سوریه پایان دهد.

همچنین بر سر آتش‌بس در تمامی خاک سوریه و ایجاد یک هیات ناظر برای نظارت بر اجرای صحیح این آتش‌بس نیز توافق شده است. آتش‌بس در سوریه شامل مناطق تحت کنترل گروه‌های تروریستی شناخته شده یعنی داعش و النصره نخواهد شد.

در این بیانیه همچنین بر از سرگیری مذاکرات سیاسی سوریه در ژنو تحت نظر سازمان ملل در هشتم فوریه ۲۰۱۷ (۲۰ بهمن) تاکید شده است.

اشتراک گذاری در:
کلمات کلیدی :

تبادل نظر

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz

پربازدیدهای آسیا

Sorry. No data so far.

آخرین خبرهای این سرویس