بهترین نوشیدنی ها در بارداری، عطش دارم!

در دوران بارداری به دلیل بالا رفتن وزن بدن و افزایش حجم و جریان خون مصرف مایعات نسبت به گذشته باید بیشتر شود. همچنین به دلیل اینکه سوخت و ساز بدن خانم های باردار ۲۵ درصد بالاتر از دیگران است احساس گرمای بیشتری نسبت به سایر افراد دارند. خانم هایی که ماه های آخر بارداری شان با فصل گرم و ماه های مرداد و شهریور همزمان می شود عدم تحمل گرما دارند و گاهی از شدت گرما احساس می کنند تب دارند و طبیعتا باید بیشتر مایعات بنوشند اما دقت کنید که نباید از مایعات شور و شیرین استفاده شود. بهترین نوشیدنی برای خانم های باردار آب معمولی است.
استفاده از نوشیدنی های شور مانند دوغ که نمک زیادی دارد خطر بالا رفتن فشارخون را افزایش می دهد و مصرف نوشیدنی های شیرین مانند آبمیوه های آماده که قند فراوان دارد خطر بالا رفتن قند خون و دیابت را به همراه دارد. در مصرف آبمیوه های طبیعی هم نباید افراط کرد. آب هویج و آب پرتقال قند بالایی دارند و نوشیدن روزانه یک یا حداکثر ۲ لیوان از آنها کافی است. عرقیاتی مانند نعنا و بیدمشک به شرطی که زیاد شیرین نباشند مناسب است اما مصرف شربت های شیرین و نوشابه های گازدار در دوران بارداری توصیه نمی شود.
نکته دیگر اینکه خانم های باردار باید روزانه حدود ۴ تا ۵ لیوان شیر یا ماست کم چرب استفاده کنند. دوغ هم به شرطی که بدون نمک تهیه شود مناسب است. در کنار آن مصرف ۷ تا ۸ لیوان آب توصیه می شود. دمای آب باید معتدل باشد. مصرف آب خیلی سرد و حاوی یخ نیز برای دستگاه گوارش و دهان و دندان ضرر دارد. از طرفی مایعات خیلی گرم مانند چای داغ خطر سرطان مجاری گوارشی به ویژه سرطان مری را افزایش می‌دهد. مصرف یک یا ۲ استکان چای کم رنگ در بارداری اشکالی ندارد اما مصرف زیاد چای پررنگ و غلیظ توصیه نمی شود زیرا چای مدر است و مصرف زیاد آن باعث افزایش ادرار و دفع آب بدن می شود و ممکن است بدن را دچار کم آبی کند
اشتراک گذاری در:
کلمات کلیدی :

تبادل نظر

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz