بر طرف کردن خطاهای DNS جهت دسترسی مجدد به اینترنت

به گزارش صفحه ایران ، آیا شما با یک خطای عجیب و غریب در زمانی که می خواهید به اینترنت دسترسی داشته باشید روبرو شده اید ؟ بعضی اوقات این خطاها مربوط به DNS می باشد ، که در بعضی اوقات با پیام اینکه DNS خود را چک کنید مواجه می شوید . ممکن است برنامه هایی همچون Skype یا بازی های آنلاین قابل استفاده باشند و به اینترنت دسترسی داشته باشند اما صفحات وب بارگذاری نمی شوند . در بعضی موارد بیشترین چیزی که در این مورد آزار دهنده می باشد این است این مشکل فقط بر روی بعضی از سایت ها تأثیر گذار است . حال ببینیم که “DNS error” چیست و چرا بر روی وبسایت ها (یا بعضی از آنها) تأثیر می گذارد و چطور می توان این مشکل را برطرف کرد ؟

DNS چیست ؟
DNS مخفف سه کلمه  “Domain Name System” (نام دامنه سیستم) است و معمولاً در ادامه DNS کلمه Server  می آید . اگر شما مطمئن نیستید که بارگذاری یک وبسایت چگونه کار می کند باعث می شود که شما کار DNS را متوجه نشوید !
بگذارید DNS و نقش آن را تجزیه و تحلیل کنیم و ببینیم که چرا آن خطا رخ می دهد و چگونه می توان آن را برطرف کرد .
سرور DNS کارهای زیادی انجام می دهد و به مانند یک دفترچه تلفن که بر روی گوشی خود دارید می ماند . زمانی که می خواهید با یک نفر تماس بگیرید شما می توانید به صورت دستی شماره فرد را وارد کنید اما به یاد داشتن همه شماره تلفن افراد زحمت بسیار بزرگی است . اضافه کردن شماره ها به حافظه گوشی کار بسیار آسانی است ضمن اینکه تمام شماره ها را با نام و مشخصات ذخیره می کنید و به عنوان مثال زمانی که می خواهید با Mark تماس بگیرید نام او را پیدا کرده و با او تماس می گیرید .

%d8%a8%d8%b1_%d8%b7%d8%b1%d9%81_%da%a9%d8%b1%d8%af%d9%86_%d8%ae%d8%b7%d8%a7%d9%87%d8%a7%db%8c_dns_%d9%88_%d8%af%d8%b3%d8%aa%d8%b1%d8%b3%db%8c_%d9%85%d8%ac%d8%af%d8%af_%d8%a8%d9%87_%d8%a7%db%8c%d9%86

همین اتفاق در مورد رایانه می افتد . رایانه شما یا دیگر رایانه ها Google یا Facebook یا Twitter را نمی شناسد با این حال تنها چیزی که می شناسد آدرس IP است  و زمانی که شما یک وبسایت را در مرورگر خود وارد می کنید مانند www.facebook.com رایانه شما متوجه می شود که این یک URL است و رایانه شما به دفترچه تلفن خود رجوع می کند که لیستی از URL ها را در خود دارد و سعی می کند بفهمد که مکان Facebook در  شبکه دقیقاً کجا واقع شده است . این دقیقاً همان کاری است که DNS انجام می دهد و به مانند یک دفترچه پر از آدرس URL عمل می کند .
چرا خطاهای DNS رخ می دهد
چه اتفاقی رخ می دهد اگر دفترچه آدرس شما خراب یا پاک شود ؟ زمانی که شما نام Mark را وارد می کنید گوشی شما نمی تواند آن را پیدا کند و در نتیجه نمی توانید با آن فرد تماس بگیرید . به طور مشابه هنگامی که شما یکURL  را وارد مرورگر خود می کنید و سرور DNS از کار افتاده است رایانه شما نمی تواند آدرس IP را برای آن URL وارد کند . از آنجایی که رایانه شما نمی داند چطور به Google دسترسی پیدا کند شما با یک پیام DNS error  روبرو می شوید .
خوانندگان باهوش متوجه می شوند که اگر شما به طور مستقیم آدرس IP یک وبسایت را وارد قسمت آدرس بار (address bar) مرورگر خود کنید به راحتی می توانید در اینترنت گشت و گذار کنید و وارد وبسایت مربوطه شوید حتی اگر سرور DNS از کار افتاده باشد .با اینحال که این مورد کاملاً درست است اما شما نمی خواهید تمامی آدرس های IP را برای زمانی که DNS از کار افتاد حفظ کنید ، بهتر این است که ما مشکل را حل کنیم .
درست کردن خطاهای DNS
خب تا به الان متوجه شدیم که DNS چیست و چه کار می کند . حال بیایید نگاهی به گزینه های که می شود در مورد DNS شما انجام داد بیاندازیم .

کَش Cache DNS را خالی کنید
اگر شما به یک وبسایت زیاد سر می زنید ، برای یک رایانه واضح است آدرس هایی را برای URL ها ذخیره کند به دلیل اینکه هر بار به صفحه DNS رجوع نکند . این حافظه ذخیره سازی شده برای URL ها را DNS cache می نامند . بعضی مواقع رایانه شما به این حافظه اتکا می کند تا یک URL را درست کند . اما اگر این cache خراب شود شما با یک خطا (error) روبرو می شوید .
ویندوز
خالی کردن  cache در ویندوز کار بسیار راحتی است . برای اینکار دکمه ویندوز(Win) را بزنید و شروع به تایپ کردن حروف cmd کنید زمانی که آیکون command prompt در قسمت نتیجه جستجو ظاهر شد بر روی آن راست کلیک کرده و گزینه “run as administrator” را انتخاب کنید این باعث می شود صفحه فرمانی که برای شما باز می شود اجازه داشته باشد تا از طریق فرمان هایی که می دهید تغییراتی در ویندوز اجرا کند .

 

برای خالی کردن cache این فرمان را وارد کنید :
ipconfig /flushdns

اما در سیستم عامل Mac باید اینکارها را انجام دهید .
دستوری که برای خالی کردن cache سیستم عامل اپل باید صفحه terminal را اجرا کنید . به صفحه مورد نظر بروید و دستور زیر را وارد کنید :
درنسخه (OSX 10.10.4+)
dscacheutil -flushcache;
sudo killall -HUP mDNSResponder

در نسخه (OSX 10.10-10.10.3)
sudo discoveryutil mdnsflushcache;
sudo discoveryutil udnsflushcaches

لینوکس
اگر شما از لینوکس استفاده می کنید صفحه command را باز کرده و فرمان زیر را تایپ کنید
/etc/init.d/nscd restart

از DNS های عمومی استفاده کنید

اگر تمام کارهای بالا کار نکرد بهترین کار استفاده از DNS های عمومی است مانند DNS های Google که شامل ۸٫۸٫۸٫۸ و ۸٫۸٫۴٫۴ می شود.

اشتراک گذاری در:
کلمات کلیدی :

تبادل نظر

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz