با این روشها ترس کودک از دکتر را برطرف کنیم

بسیاری از کودکان از دکتر رفتن به دلایل مختلف می ترسند. اگر این حالت در مورد کودک شما صدق می کند و دچار مشکلی گشته است که باید به پزشک مراجعه کند، با راه حل های این چگونه به کمک وی بروید.

۱

نشانه های بیماری را بررسی کنید. بدون نیاز قطعی به معاینه توسط پزشک کودک را به دکتر رفتن وادار نکنید. اول علائم بیماری وی را بررسی کنید. آیا بی اشتهاست؟ آیا دلدرد دارد؟ دچار اختلال در خواب شده است؟ داروهای زیادی مصرف کرده اما همچنان علائم پایدار هستند؟ در صورتی که پاسخ به اکثر سوالات مثبت است، باید به دنبال راهی برای متقاعد کردن وی باشید.

۲

دکتر مناسبی بیابید. شاید وی با دکتر همیشگی مشکل دارد. با او صحبت کنید. در مورد دلیل وی برای مقاومت در برابر دکتر رفتن صحبت کنید. اگر می گوید «من چیزیم نیست» شاید مشکلی با پزشک ندارد و تنها نمی خواهد قبول کند که مریض است. اما اگر می گوید «دکترها وحشی اند». حتما داستان دیگری پشت این مقاومت است. شاید در گذشته تجربه ی بدی از دکتر رفتن داشته است. شاید دکتر برخورد خوبی در حین معاینه با وی نداشته است. در این صورت در مورد گذشته با او صحبت کنید و از او بخواهید علت این طرز فکر را بگوید. به او اطمینان دهید که شما طرفدار حرف های او هستید و حتما حرفهایش را باور می کنید. در صورتی که مشکل او فقط با دکتر خانوادگی خودتان است، پزشک دیگری را انتخاب کنید.

۳

شاید از بیماری اش می ترسد. یک سرماخوردگی برای شما مسئله ی خاصی نیست، اما بچه ها گاهی چنین تصوری ندارند. ممکن است پدربزرگی را دیده باشد که به پزشک مراجعه کرده و پس از گرفتن جواب آزمایش همه ی خانواده ناراحت و گریان شده اند. یا شاید شنیده است که فردی از فامیل بعد از مراجعه به بیمارستان فوت شده است. هر چند اینها برای شما مسئله ی بزرگی نیست اما برای کودکانی که دائما در حال استنتاج و تعمیم دهی مسائل به زندگی و تجارب خود هستند وحشتناک است. با وی در مورد روند دقیق وقایعی که قرار است در مطب رخ دهد و داروهای تجویزی احتمالی صحبت کنید. به او اطمینان دهید که بیماری او جزئی است و هرگز مسئله ی جدی و مهمی که خطری برای سلامتی وی داشته باشد نیست.

۴

بر روی مشکل بیشتر کار کنید. گاهی مسئله بسیار جزئی تر از موارد بالا است. اگر کودک از گفتن علت دقیق تنفر از پزشک اجتناب می کند، شما به وی پیشنهاد های دیگری بدهید. گاهی کودک از لخت شدن جلو دیگران هراس دارد. در این صورت پزشکی را انتخاب کنید که همجنس او است. شاید با شنیدن این موضوع راضی شود. گاهی از اخمو بودن پزشک هراس دارد. پزشکی را بیابید که مطبی شاد و رنگارنگ دارد و اتاقی مخصوص بازی بچه ها در نظر گرفته است. شاید هم فرزند شما از ابزارهای پزشک می ترسد. یه کیت اسباب بازی پزشکی بخرید و با او دکتر بازی کنید و مراحل معاینه را تمرین کنید.

۵

عشق و علاقه ی خود را برای مراقبت از کودک به وی یادآور شوید. به او بگویید که همیشه برای شما اهمیت دارد و سلامتی او آرزوی شماست و هرگز کاری نمی کنید که برخلاف منافع او باشد. اگر همچنان با شما مخالفت می کند، در برابر او با خشم و عصبانیت برخورد نکنید.

۶

کودک را درک کنید. هرگز جملاتی مانند «تو ترسویی»، «چرا می ترسی» «بسه دیگه گریه نکن» را به او نگویید. در این صورت کودک فکر می کند او را درک نمی کنید و از شما دور می شود. به جای آن به او بگویید که از احساس او باخبر هستید اما در تمام مراحل کنار او می مانید و در مطب پزشک او را تنها نمی گذارید.

۷

گاهی همراه با فرد دیگری او را به دکتر ببرید. همراه بردن کودک با برادر یا خواهر بیمار به مطب پزشک و مشاهده ی رفتار این دو برای رفع ترس کودک بسیار مفید است. بدین ترتیب بعدا مشکلات کمتری برای متقاعد کردن او خواهید داشت.

۸

دیگران را قربانی کنید. یکی از اسباب بازی های محبوب کودکتان را بردارید و بگویید برای درمان او با هم به مطب پزشک می رویم. کودکان به اسباب بازی های خود تعلق خاطر دارند و به آنها اطمینان می کنند. از دکتر بخواهید اول اسباب بازی را معاینه کند. با اسباب بازی حرف بزنید و به او شکلات جایزه بدهید.

۹

در مطب پزشک آرامشتان را حفظ کنید. بچه‌ها به رفتارهای غیرکلامی حساس هستند و کاملا آنها را درک می‌کنند. در حین انتظار برای رفتن به مطب بی‌قرار و مضطرب نباشید و پای خود را مدام به زمین نزنید. مدت زمان طولانی انتظار در مطب هم ترس کودک شما را تشدید می کند. سعی کنید از قبل وقت بگیرید و به موقع در مطب حاضر شوید.

۱۰

دروغ نگویید. اگر کودک در مورد آمپول زدن از شما می پرسد به او دروغ نگویید. بگویید با توجه به بیماری فعلی احتمال دارد پزشک آمپول تجویز کند. هرگز به او دلخوشی نادرست ندهید. به او نگویید که آمپول درد ندارد. بگویید درد دارد اما درد آن لحظه ای است و بعد از چند ثانیه یا یک دقیقه تمام می شود. در تمام مدت صحبت کردن در مورد آمپول لبخند بزنید و به او اطمینان بدهید که در کنارش می مانید. دروغ گویی شما اعتماد را از کودک سلب می کند و دفعه ی بعد تمام این مراحل پیچیده تر و دشوار تر می شوند.

۱۱

در مواردی که او سالم است وی را از دکتر و آمپول نترسانید. گاهی والدین عادت دارند وقتی از دست بچه کلافه می شوند به او بگویند اگر ساکت نشوی میرویم دکتر و آمپول بهت می زنیم. در این صورت در زمان بیماری چگونه توقع دارید که فرزندتان داوطلبانه و آرام همراه شما به دکتر بیاید. هرگز او را از دکترها نترسانید و همیشه آنها را دوست انسان ها معرفی کنید.

۱۲

برای کودک جایزه بخرید. می توانید قبل از رفتن به مطب پزشک به او قول بدهید که یک اسباب بازی می خرید یا او را به محلی مانند پارک می برید که لذت می برد. به وعده های خود پس از تمام شدن ملاقات با دکتر وفادار باشید. هرگز وعده های دروغین به کودک ندهید و به دلیل کمبود وقت یا نبود پول زیر وعده های خود نزنید.

اشتراک گذاری در:

تبادل نظر

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz