بانک‌ها فقط به ۱۲ درصد از صنایع تهران وام داده‌اند

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران با اشاره به آخرین وضعیت دریافت کنندگان وام ۱۶ هزار میلیاردی بسته خروج از رکود از پرداخت وام فقط ۱۲ درصد از صنایع تهران خبر داد.

به گزارش ایسنا، محمدرضا مس‌فروش امروز سه‌شنبه ۲۳ آذر در هشتمین سالروز بزرگداشت صادرکنندگان نمونه استان تهران شرایط موجود را برای تولید، شرایطی سخت توصیف کرد و گفت: زمانی که واحدهای صنعتی در دولت هشتم در وضعیتی که کشور رشد اقتصادی ۱۱ درصد را تجربه می‌کرد، مشکلاتی را پیش روی خود داشتند که قطعا امروز نیز با وجود شرایطی که در اقتصاد به وقوع پیوسته کار تولید بسیار سخت‌تر از قبل پیش می‌رود.

وی در تشریح تصمیمی که برای خروج از رکود گرفته شد، اظهار کرد: در زمانی که موضوع بسته خروج از رکود مطرح شد، یکی از مشکلات اصلی‌ را تامین تسهیلات بانکی مدنظر قرار دادند و دولت عددی را برای ارائه تسهیلات به واحدهای صنعتی به مقدار ۱۶ هزار میلیارد تومان معین کرد تا به هر استان به نسبت واحدهای صنعتی فعال و موقعیتی که دارد سهمی از تسهیلات را دریافت می‌کند.

مس‌فروش ادامه داد: استان تهران با توجه به سهمی که برای آن تعیین شده بود ۲۴۰۰ واحد تولیدی که در سامانه مربوط به این تهسیلات ثبت‌نام کرده بودند را به بانک‌ها معرفی کرد ولی تا به امروز که بیش از شش ماه از آن زمان می‌گذرد فقط به ۲۹۰ واحد تولیدی تسهیلات پرداخت شده‌است. البته با وجود اینکه پرداخت‌های تسهیلات خارج از سامانه تعریف شده از جانب بانک‌ها به صنایع استان تهران تعلق می گرفت اما ما انتظار داشتیم که این پرداخت‌ها از طریق مسیری که معین شده صورت بگیرد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران در رابطه با رفتار بانک‌ها گفت: ما بارها گله‌های خود را نسبت به عملکرد بانک‌ها مطرح و هربار نیز وعده‌هایی را دریافت کردیم. و با وجود اینکه بخشنامه‌های خوبی از جانب سازمان امور مالیاتی، سازمان تامین اجتماعی و حتی از رئیس کل بانک مرکزی در اوایل سال صادر شد که می‌تواسنت راهگشا باشد اما چنانکه باید انتظارات در حوزه حمایت از تولید برآورده نشد.

وی همچنین در بخشی دیگری از صحبت های خود در خصوص وضعیت واردات و صادرات در استان تهران گفت: در حوزه واردات برای کالاهای سرمایه ‌ای یا کالاهای واسطه‌ای که می‌توانند کارکردی مشابه کالاهای سرمایه‌ای داشته باشند و به ارتقای خطوط تولید و کیفیت محصولات داخلی کمک کنند با محدودیتی مواجه نیستند.

مس فروش د ر ادامه با اشاره به آمار و ارقام صادرات نیز گف:: میانگین صادرات استان تهران نسبت به معدل ملی وضعیت بهتری دارد و در آماری که به عنوان هدف برای آخر سال دیده شده است ۱۴ درصد معادل ۸.۸ میلیارد دلار رشد صادرات پیشبنی شده است که بر اساس آمار موجود تا کنون ۹۹.۳ درصد از آن محقق شده که در این میان آمار صادرات خدمات که به صورت پنج ماهه موجود است نیز ۱۰۷ درصد نسبت به اهداف تعیین شده تحقق داشته است.

اشتراک گذاری در:

تبادل نظر

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz