اینترنت ایران در دستان پدرخوانده ایران خودرو و سایپا !

هفتم آبان ۹۶ خبری غیرمنتظره در صفحه اینستاگرام سید ایمان میری درج شد ، خبر کمی ترسناک بود …

توافق نامه خرید سهام پارس آنلاین و ادغام این مجموعه با های وب و فعالیت تحت برند های وب !

شاید زیاد اسم های وب را نشنیده باشید ولی قطعا اسم پارس آنلاین را شنیده اید.

در اوایل دهه هشتاد رضا فاتح و پدرش که هر دو مقیم امریکا بودند تصمیم گرفتند تا پیشگامان صنعت IT و اینترنت در ایران باشند و با وارد کردن سرمایه های خود اقدام به تاسیس شرکت پارس آنلاین کردند. این شرکت جزو بزرگترین شرکت های خدمات اینترنت ثابت در کشور همچنان به شمار می رود.

خبر ترسناک تر بعدی اعلام احتمال ادغام آسیاتک با های وب تا ۴۸ ساعت دیگر بود !

شرکت آسیاتک در سال ۸۲ تاسیس شد و یکبار در سال ۸۵ ورشکسته شد و توسط شرکت شهراد شبکیه به مدیرعاملی شهراد یوسفی زاده خریداری شد. سپس ایشان مستقیما مدیرعامل آسیاتک شدند و با حفظ شرکت شهراد شبکیه به صورت موازی با دو برند توسط آسیاتک در سطح ملی و توسط شهراد شبکیه در تهران و کرج اقدام به ارائه سرویس دهی کرده اند.

شهراد یوسفی زاده که چند سالیست در سایت های خبری و سایت آسیاتک با نام محمدعلی یوسفی زاده نام برده می شود توانست آسیاتک را به یک برند ملی تبدیل کند و پا به پای پارس آنلاین در تبلیغات شهری و تلویزیونی نسبت به گسترش آسیاتک کمک کند.

اما چه شد که یک شرکت با فعالیت به مراتب کوچکتر توانست دو غول صنعت IT را پای میز مذاکره بنشاند و تمام سهام آنها را خریداری کند؟

پس از پست انیستاگرامی سید ایمان میری مصاحبه هایی در سایت های IT درج شد . نظر شما را به نقل قول هایی از وزیر محترم ارتباطات و فناوری ارتباطات جلب می کنیم :

وزیر ارتباطات امروز در حاشیه جلسه مطبوعاتی و بازدید از نمایشگاه مطبوعات گفت که شرکتهای آسیاتک و های‌وب با هم ادغام می شوند و این کار با هدف رقابت با مخابرات انجام می‌گیرد.  وی در عین حال گفت: برخلاف خبرها فعلا رگولاتوری امتیاز ویژه ای برای شرکت‌های اینترنتی که دست به ادغام زده اند در نظر نگرفته است.

اساسا چرا باید بعداً امتیاز ویژه ای برای شرکت های ادغام شونده داده شود ؟ مخابرات عملا به زور عدم تحویل پورت به شرکت های خصوصی مشتری دارد و اگر رقابت سالم و آزادانه باشد یقینا اولین شرکتی که ورشکسته می شود مخابرات خواهد بود. پس علت چه چیزی ست ؟

برگردیم به متهم ردیف اول ! های وب !

های وب سال ۸۲ با نام نوین نت به عنوان یکی از شرکت های زیرمجموعه وزرات صنعت تاسیس شد . تا سال ۸۸ که احتمالا نتوانست فروش خوب و موفقی داشته باشد برای یک سال ارائه خدمات متوقف شد و از طریق سازمان خصوصی سازی به سهامداران جدیدی (!) واگذار شد.

این سهامدار جدید »» سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران می باشد . این سازمان یک سازمان دولتی یا شاید خصولتی است.

شرکت های زیرمجموعه این سازمان شامل ایران خودرو ، سایپا ، ماشین سازی تبریز ، شرکت مگفا (اپراتور ۳۰۰۰ تلفن همراه ) و حدودا ۶۵ شرکت دیگر می باشد. با توجه به فعالیت اخیر این سازمان توسط شرکت های وب به نظر می رسد از خوابی که برای اینترنت کشور دیده شده چندان بوی رقابت به مشام نمی رسد و احتمالا مثل سایر شرکت های برادر های وب ( نظیر سایپا و ایران خودرو ) قصد انحصار در این زمینه را دارد. البته امیدواریم این تحلیل اشتباه باشد و همچین موردی رخ ندهد و شرکت های بزرگ با میل شخصی به این ادغام و فروش سهام تن داده باشند و امیدواریم این ادغام باعث بهبود کیفیت شبکه و کاهش هزینه ها برای مصرف کنندگان نهایی گردد. انشالله

پ.ن : از انحصار خودرو همین بس که قیمت خودرو ۲۰۷ اتوماتیک مدل ۹۳ در ایران حدودا ۳۴ میلیون و در دبی ۷ میلیون تومان است ! 

اشتراک گذاری در:

تبادل نظر

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz