با ورود به پنجمین روز حادثه ریزش ساختمان پلاسکو عملیات آواربرداری با شدت بیشتری دنبال می‌شود .

به گزارش خبرنگار ایسنا مستقر در محل حادثه پلاسکو، عملیات آواربرداری و امدادرسانی در ساختمان فروریخته پلاسکو تهران در حالی وارد روز پنجم خود شد و طبق پیش بینی سخنگوی ستاد مدیریت بحران پلاسکو دو تا سه روز دیگر ادامه خواهد داشت که با تلاش آتش‌نشانان و امدادگران پیکر تنی چند از غیرآتش‌نشانان نیز، کشف و از زیر آوار بیرون کشیده شد.

در گزارش زیر، آخرین خبرهای روز پنجم حادثه به روز می‌شود که با کلیک بروی تیتر هر خبر ، مشروح آن قابل مشاهده است:

** ۱۰:۵۷: ۱۹۷ مصدوم در حادثه پلاسکو/اورژانس، نیازمند توسعه تجهیزات زمینی و هوایی

سرپرست مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی کشور آخرین جزئیات روند درمانی مصدومان حادثه پلاسکو را تشریح و در عین حال توضیحاتی درباره ماسک‌های توزیع شده میان نیروهای عملیاتی حاضر در صحنه حادثه ارایه کرد.

دکتر پیرحسین کولیوند در نشستی خبری درباره آخرین آمار مصدومان حادثه پلاسکو گفت: از ابتدای حادثه تا کنون ۱۹۷ مصدوم داشتیم که از این تعداد ۱۵۰ نفر در محل حادثه به صورت سرپایی مداوا شدند؛ چرا که ما در آنجا پزشک، متخصصین طب اورژانس و اتوبوس آمبولانس داشتیم و می‌توانستیم خدمات را ارائه دهیم.

وی افزود: از این تعداد مصدوم، ۴۵ نفر هم برای ادامه درمان به بیمارستان‌ها اعزام شدند که خوشبختانه ۴۱ نفر از آنها با حال عمومی مناسب مرخص شده و چهار نفر همچنان بستری‌اند که البته روند درمان‌شان رو به بهبود است.

کولیوند با بیان اینکه در این مدت برای رعایت مباحث بهداشتی و بحث‌های سلامت، تعداد قابل توجهی ماسک میان امدادگران توزیع کردیم، افزود: دو دستگاه جدید هم برای سنجش میزان مسمومیت با گاز در منطقه مستقر کردیم تا سریعا مسمومیت را تشخیص دهیم. همچنین تیم‌های حمایتی روحی و روانی نیز هم برای امدادگران و هم برای خانواده‌های مصدومین و مفقودین قرار دادیم.

کولیوند با بیان اینکه در حال حاضر کار آواربرداری سرعت بهتری گرفته و منطقه محدودتر شده است، ادامه داد: بر این اساس با تصمیم مدیریت بحران قرار شد که همه دستگاه‌ها به اندازه نیاز منطقه در محل مستقر شوند و ما نیز بر این اساس عمل کردیم. در عین حال در این حادثه بیمارستان‌ها کاملا آماده بودند و همه بیمارستان‌ها اعم از دولتی، خصوصی و عمومی با ما همکاری کرده و حتی جامعه پزشکی و پیراپزشکان مرتبا برای کمک اعلام آمادگی می‌کردند و همین موضوع باعث شد که بتوانیم بسیاری از مصدومان را به صورت استاندارد منتقل کنیم.

سرپرست اورژانس کشور در پاسخ به سوالی درباره کمبود امکانات اورژانس گفت: در این حادثه از نظر امکانات، تجهیزات و نیروی انسانی کمبودی نداشتیم و اتفاقا یکی از نقاط قوت امدادرسانی، حضور فوریت‌های پزشکی بود؛ به طوریکه حتی خود امدادگران می‌گفتند با حضور فوریت‌های پزشکی امیدمان بیشتر است.

کولیوند درپاسخ به سوال خبرنگار ایسنا درباره ماسک‌هایی که برای امدادرسانان توزیع شد، گفت: امدادگرانی که در آنجا کار می‌کردند خودشان ماسک‌های مخصوص داشتند و ما هم برای سایرین ماسک ۹۵ که بالاترین استاندارد جهانی را دارد توزیع کردیم. بنابراین مشکلی از این جهت وجود نداشت.

وی در پایان تاکید کرد: در حوزه اورژانس نیازمند کار بسیار وسیعی هستیم و باید نیروهای انسانی، تجهیزات زمینی و هوایی را توسعه دهیم؛ چرا که اگر با این شرایط در تهران اتفاقی رخ دهد، امدادرسانی و خدمات رسانی بسیار دشوار است. البته مباحثی که در زمینه تشکیل سازمان اورژانس مطرح شد و مجلس آن را تصویب کرد، قدم موثری برای توسعه این امکانات خواهد بود.

** ۱۰:۵۱: فعالیت ۱۵۰ کامیون برای انتقال آوارهای پلاسکو به سکوی هرندی

معاون اجرایی مدیریت نظارت و ارزیابی امور مناطق شهرداری تهران که وظیفه ساماندهی جابه‌جایی نخاله‌ها را برعهده دارد، از فعالیت روزانه ۱۵۰ کامیون برای جابه‌جایی نخاله‌ها خبر داد.

قنبر آدینه‌وند صبح امروز در حاشیه آواربرداری پلاسکو با بیان اینکه بیش از ۵۰ درصد عملیات آواربرداری انجام شده است، گفت: وظیفه آواربرداری به سازمان پسماند شهرداری سپرده شده است.

وی با بیان اینکه ۱۵۰ کامیون روزانه نخاله و آوارهای پلاسکو را جابه‌جا کرده و به سکوی هرندی منتقل می‌کنند، گفت: سکوی هرندی که محل دپوی آوار است، تحت نظارت نیروی انتظامی قرار دارد.

آدینه‌وند با بیان اینکه با توجه به پیچیده شدن سازه فلزی به یکدیگر، کار تا اندازه‌ای سخت و دشوار شده است، گفت: به همین دلیل قیچی‌های مکانیکی در محل آوار حضور دارند تا نسبت به بریدن سازه فلزی اقدام کنند.

معاون اجرایی مدیریت نظارت و ارزیابی امور مناطق شهرداری تهران با بیان اینکه به نظر می‌رسد تا قبل از روز پنجشنبه آواربرداری به اتمام برسد، گفت: تمام تلاش خود را انجام می‌دهیم هرچه زودتر معبر باز شود.

**۱۰:۱۷ در حال حاضر چندین گاوصندوق کشف شده و تلاش برای یافتن سایر گاوصندوق‌های شخصی و بانکی (تجارت) ادامه دارد. گاوصندوق‌ها پس از کشف در اختیار ناجا قرار گرفته و پس از بررسی به مالک تحویل  داده می‌شود.

**۰۹:۱۰ ، گزارش خبرنگار ایسنا حاکی از آن است که فعالیت قیچی‌برها  و ماشین آلات سنگین، پیشرفت خوبی در آواربرداری داشته است. ده‌ها کامیون در محل حادثه فعال هستند و نخاله ها را از منطقه پلاسکو به مکان تعیین شده  منتقل می کنند.

پیش بینی می‌شود عملیات آواربرداری تا پایان هفته ادامه داشته باشد .

در حال حاضر بیش از یکصد آتش نشان و نیروهای امدادگر در منطقه در حال فعالیت هستند.

علت عمده حریق‌های برجای مانده و دود حاصل از آن پارچه‌ها و طاقه‌هایی هستند که در میان آوارها وجود دارند.

فعالیت بیل‌های مکانیکی در ضلع جنوبی منطقه همچنان ادامه دارد و در عین حال نیروهای آتش نشان در ضلع غربی نیز فعال هستند و امیدوارند امروز تعدادی از پیکرهای قربانیان را در این بخش پیدا کنند.

**۰۸:۱۰: به گزارش خبرنگار ایسنا، ماشین‌های سنگین جهت تسهیل و افزایش کیفیت آواربرداری‌ها در محل حادثه مشغول فعالیت هستند این در حالی است که همچنان دوود از زیر آوارها متصاعد می‌شود. به دلیل آنکه در ضلع غربی ساختمان پلاسکو که به ظاهر امکان یافتن اجساد بیشتری وجود دارد، تلاش و کاوش‌ها بیشتر است. در عین حال نگرانی‌هایی درخصوص آتش‌های اطفاء نشده زیر آوارها وجود دارد.

**۰۸:۰۵: تعداد زیادی پیکنیکی از میان آوار ساختمان پلاسکو کشف شد. گفته می‌شود این ساختمان به دلیل مسائل ایمنی نتوانسته بود انشعاب گاز بگیرد به همین دلیل از کپسول، پیکنیکی و گازوئیل استفاده می‌کردند.

**۰۷:۴۰: پلاسکو از زاویه‌ای دیگر

**۰۷:۱۵: امیدواریم کسانی را که احتمال زنده‌ماندشان می‌رود، «زنده» از زیرآوار بیرون بیاوریم

به گزارش ایسنا، شریف‌زاده، مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی درخصوص آخرین اخبار از روند عملیات پلاسکو گفت: همکارانم تونلی به سمت موتورخانه واقع در زیرزمین ساختمان پلاسکو حفر کرده بودند و در آن‌جا نشانی از پیکرها و اجساد زیر آوارماندگان نیافته بودند لذا تونلی فرعی به سمت اتاقی در کنار موتورخانه حفر شده بود که همکاران موفق شدند پیکر چهار شهروندان غیرآتش‌نشان را از این اتاق بیرون بیاورند. شریف‌زاده افزود: هنوز هم امیدواریم کسانی را که احتمال زنده‌ماندشان می‌رود، زنده از زیر آوار بیرون بیاوریم.

** ۰۶:۰۰  تخریب  و آوار برداری ساختمان مجاور پلاسکو که به دستور دادستانی برای سرعت در آوار برداری صورت گرفته بود، به پایان رسید.

**  ۰۵:۵۰  توزیع صبحانه همزمان با ادامه عملیات

**۰۵:۴۵

با گذشت پنج روز از آغاز عملیات آواربرداری ساختمان پلاسکو در ساعت ۵:۴۵ دقیقه بامداد عملیات به صورت بی‌وقفه در سرمای تقریباً  ۲ درجه بالای صفر ادامه دارد.

این عملیات در دو جبهه شمالی و جنوبی در حالی ادامه دارد که ساعاتی پیش پیکر چهار نفر از جان‌باختگان این حادثه از زیر آوارها پیدا و توسط نیروهای امداد و نجات بیرون کشیده شد.

در حال حاضر دو تا دستگاه بیل ۸۰۰ هم به تجهیزات آواربردار اضافه شده اند تا عملیات تسریع یابد.

محدودیت‌های ترافیکی در منطقه همچنان ادامه دارد.

**۰۳:۵۰: آواربرداری همچنان ادامه دارد.

**۰۳:۰۰ : افزایش حجم دود با وزش باد در محوطه عملیات آوار برداری پلاسکو

**۰۲:۰۵: به گزارش خبرنگار ایسنا، فراهانی، معاون اورژانس کشور از انتقال پیکر ۴ جانباخته پلاسکو به پزشکی قانونی خبر داد و گفت: نیروهای اورژانس بلافاصله پس از شناسایی اجساد به محل اعزام و با انجام معاینات و تایید عدم وجود علایم حیاتی، این افراد را برای سیر مراحل قانونی به پزشکی قانونی منتقل کردند. وی افزود: تا کنون به ۱۹۵ نفر از مصدومین این حادثه از سوی اورژانس تهران خدمات رسانی شده که ۴۵ نفر آنها به بیمارستان و ۱۵۰ تن به صورت سرپایی در محل حادثه درمان شدند.

**۰۱:۵۰: گزارش خبرنگار ایسنا حاکی از سرگیری مجدد عملیات آوار برداری در ضلع شمال پلاسکو است.

**۰۱:۴۱: توقف دوباره عملیات آواربرداری با فریادهای یک آتش نشان

به گزارش خبرنگار مستقر ایسنا در محل حادثه پلاسکو، با گذشت یک ساعت از بامداد امروز و در حالی که حدود ۳۰ دقیقه از آغاز عملیات آواربرداری گذشته بود، بار دیگر با فریادهای یک آتش نشان، لودرها و بیل‌های مکانیکی کار خود را متوقف کردند. در حالی که حدود یک ساعت پیش با توقف عملیات آواربرداری پیکر چهار نفر از جان باختگان حادثه پلاسکو پیدا و از زیر آوار خارج شد، هم اکنون با فریادهای یک آتش نشان عملیات باز هم متوقف شده و گمان می رود پیکر یا پیکرهای دیگری در زیر آوارها پیدا شده باشد.

**۰۱:۲۳: کشف پیکر چهار تن از همشهریان از زیرآوار پلاسکو

به گزارش ایسنا، جلال ملکی، سخنگوی سازمان آتش نشانی از خروج چهار پیکر غیر آتش‌نشان (شهروند) از زیر آوار از دقایق ابتدایی بامداد امروز تا این لحظه خبر  داد. وی با بیان اینکه دقایقی قبل در ادامه عملیات حفاری که به طبقه منفی یک ساختمان پلاسکو منتهی می شد پیکر چهار نفر از همشهریان غیرآتش نشان که زیر آوار مدفون شده بودند کشف و تحویل اورژانس شدند تا به پزشکی قانونی منتقل شوند گفت: از آنجا که احتمال می رود کسان دیگری در این محدوده زیر آوار باشند فعلاً در همان مکان عملیات را ادامه می‌دهیم.

**۰۱:۰۰ : به گزارش ایسنا، جلال ملکی، سخنگوی سازمان آتش نشانی ضمن بیان اینکه تیم های امدادی با حفر کانال از سمت غرب پاساژ پلاسکو وارد ساختمان شده و دقایقی قبل موفق شدند سه جسد را کشف کنند گفت که این اجساد همگی شهروند بوده و در میان آنها آتش نشانی وجود ندارد.

**۰۰:۴۵: به گزارش ایسنا، کولیوند رییس اورژانس کشور از خارج شدن سومین پیکر از تونلی که به سمت موتورخانه پلاسکو می رود خبر داد و گفت: به این ترتیب تعداد کشته شدگان یافت شده حادثه پلاسکو تا کنون با احتساب یک فوتی روز اول در بیمارستان به ۶ تن رسید.

**۰۰:۲۰: به گزارش خبرنگار مستقر ایسنا در محل حادثه پلاسکو، لحظاتی پیش کولیوند، رییس اورژانس کشور با حضور در محل حادثه به ایسنا گفت: هم اکنون ۶۰ تیم فوریت پزشکی به همراه ۸ متخصص در محل حضور دارند این در حالیست که از ابتدای حادثه پلاسکو تا کنون ۱۸۷ نفر مصدوم شده‌اند که ۴۳ نفر آنها در بیمارستان و سایرین در محل حادثه توسط تیم‌های فوریت پزشکی درمان شده‌اند.

**۰۰:۰۵: سرپرست اورژانس کشور در گفت‌وگو با ایسنا از کشف و خروج دو جسد از زیر زمین موتورخانه پلاسکو خبر داد و گفت: پیکر یک تن تحویل عوامل بهشت زهرا مستقر در محل و جسد دیگر در حال انتقال به خارج از محل حادثه است.

**۰۰:۰۱: به گزارش خبرنگار ایسنا، در حال حاضر عملیات آوار برداری در محل حادثه متوقف و ظاهرا علایمی از وجود پیکر جانباختگان در ضلع غربی ساختمان پلاسکو مشاهده شده و نیروهای تجسس با جدیت در حال فعالیت هستند.

** ۰۰:۰۰ مهلت سه ماهه کارفرمایان پلاسکو برای پرداخت حق بیمه

به گزارش ایسنا، محمد حسن زدا، معاون فنی و درآمد سازمان تأمین اجتماعی از اشتغال ۲۰۰۰ کارفرما و کارگر در پلاسکو خبر داد و گفت: شهدای آتش نشان قراردادی و پیمانی تحت پوشش تامین اجتماعی بودند مستمری آنها به‌زودی برقرار می‌شود.  همچنین مهلت سه ماهه‌ای برای پرداخت حق بیمه به کارفرمایان ساختمان پلاسکو تعیین شده که در صورت نیاز این مهلت قابل تمدید است. وی در ادامه از پرداخت تسهیلات به کارفرمایانی که کارگران پلاسکو را به‌کار بگیرند خبر داد.

اشتراک گذاری در:
کلمات کلیدی :

تبادل نظر

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz

آخرین خبرهای این سرویس