انبه ،دشمن سرطان

خواص انبه در پیشگیری و درمان سرطان

انبه سرشار از فنول‌هایی مانند کرستین، ایزوکرسیترین، استراگالین، فیستین، اسید گالیک و گالات متیل و همچنین آنزیم‌های فراوان است. این فنول‌ها و آنزیم‌ها باعث کاهش خطر ابتلا به سرطان می‌شود. ۱۰۰ گرم از این میوه ۴۶ درصد نیاز روزانه‌ی ما به ویتامین C را تامین می‌کند. ویتامین C آنتی‌اکسیدانی قدرتمند است که سلول‌های بدن را از آسیب‌های رادیکال‌های آزاد حفظ می‌کند و خطر ابتلا به سرطان را کاهش می‌دهد.

تاثیر مصرف انبه در پیشگیری از سرطان پرستات و درمان آن

دریافت مقادیر بالای بتاکاروتن موجب فعالیت هرچه بیشتر سلول های سیستم ایمنی می شود. انبه به دلیل داشتن بتاکاروتن یک سیستم ایمنی بسیار قوی ایجاد می کند. به همین دلیل مصرف مرتب انبه، به عنوان منبع غنی بتاکاروتن، سبب تقویت سیستم ایمنی بدن شده و از بروز عفونت های ویروسی و رشد تومورهای بدخیم جلوگیری می کند. بر اساس مطالعات انجام شده در دانشگاه هاروارد، برنامه غذایی سرشار از بتاکاروتن، نقش یک مدافع را در برابر ابتلا به سرطان پروستات ایفا می‌کند. از این گذشته انبه حاوی ترکیب دیگری به نام لوپئول می‌باشد که مانع از رشد سلول‌های سرطانی پروستات می‌شود.

خواص انبه در مقابله با سرطان پانکراس

به گفته محققان، انبه حاوی ترکیبات متعددی است که دارای ویژگی های ضدسرطانی و ضدالتهابی هستند. یکی از این ترکیبات، ترکیبی قوی به نام «لوپئول» است که شهرت ضدسرطانی بالایی دارد. محققان با تزریق لوپئول به سلول‌ های سرطانی پانکراس دریافتند که این ترکیب باعث توقف رشد و گسترش سلول‌ های سرطانی شده و عملکرد آن‌ ها را خنثی می کند.

انبه و پیشگیری از سرطان رحم

مصرف مرتب انبه به دلیل برخورداری از ترکیبات آنتی اکسیدانی قدرتمند از بروز سرطان رحم پیش گیری می کند. بررسی های صورت گرفته نشان می دهد این میوه به دلیل داشتن بتاکاروتن فراوان و به ویژه ترکیبی به نام کریپتوگزانتین، ریسک ابتلا به سرطان رحم را هم پایین می‌آورد.

خوردن انبه از سرطان روده جلوگیری می کند

این میوه حاوی میزان زیادی فیبر پکتین است که خطر تشکیل سلول‌های سرطانی در دستگاه گوارش را کاهش می‌دهد. در مطالعات انجام شده در ژاپن به اثبات رسید که مصرف انبه به دلیل وجود پکتین و نیز بتاکاروتن نتایج معکوسی را در پیشرفت سرطان روده حاصل می‌کند.

اشتراک گذاری در:

تبادل نظر

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz