یک عضو شورای مرکزی حزب اسلامی کار گفت:‌برای جلوگیری از تکرار سوء استفاده از تریبون های عزاداران امام حسین (ع) ، حوزه علمیه و روحانیون سرشناس مداحان را نسبت به وظایفشان توجیه کنند.

محمد نیشابوری در گفت‌وگو با ایسنا، در ارتباط با ضرورت پرهیز ازسیاسی شدن مراسم عزاداری حسینی اظهار کرد: اصل قیام امام حسین (ع) مقابله با حاکمان وقت بر مبنای عدالت طلبی و مبارزه با ظلم بود.

وی ادامه داد:  بعد از حادثه بزرگ کربلا و قیام امام حسین (ع) هر ساله مراسم های زیادی برای تبیین و زنده نگه داشتن این نهضت عظیم برگزار شده است ،ایران نیز یکی از کشورهایی است که همواره پرچم این قیام را بالا نگاه داشته است.

این فعال سیاسی یادآور شد: عزاداری برای امام حسین (ع) امری قابل اهمیت است اما تمام وظیفه ما نیست، چرا که توجه به اصل این قیام و تبیین آن برای نسل جدید از اهمیت بالاتری برخوردار ا ست.

وی با بیان اینکه قیام تاریخی امام حسین (ع)  در ادامه صلح امام حسن (ع) اتفاق افتاد گفت:‌امام حسن (ع) برای گسترش مبانی فکری شریعت، صلح کرد، اما با زیرپاگذاشته شدن مفاد صلح امام حسین (ع) برای زنده نگاه داشتن راه پیامبر(ص) قیام کرد.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب ادامه داد:  قیام‌های متعددی در راستای قیام امام حسین (ع) برای مبارزه با ظلم و زور بعد از واقعه کربلا رخ داده است که خوب است در ایام محرم به آن ها هم توجه کرد.

نیشابوری هم‌چنین گفت: مداحان ، روحانیون ، واعظین و مردم در ایام محرم وظایفی بر عهده دارند، مردم که به عزاداری ، تحقیق و آموزش برای درک عمق و عظمت این ماجرا می پردازند ، مداحان و روحانیون هم باید مردم را در این مسیر به بهترین نحو راهنمایی کنند.

وی با اشاره به ورود مداحان به امور سیاسی کشور در سال‌های اخیر گفت:‌در دو دهه اخیر متاسفانه شاهد حضور مداحان در عرصه سیاست هستیم.این حضور بیش‌تر شبیه سیاسی کاری  و بازی های سیاسی است.

وی با بیان اینکه بعضا مشاهده شده است که مداحان در برهه ای از تاریخ به نفع یک دولت حرف می زنند و در برهه‌ای دیگر علیه یک دولت دیگر سخن می‌گویند گفت: سکوت در مقابل دولتی همسو و سخنرانی علیه دولتی دیگر جزو وظایف مداحان نیست؛ بلکه آن‌ها تنها باید توجه مردم به اصل قیام عاشورا را جلب کنند.

دبیر سیاسی حزب کار خاطر نشان کرد: به نظر  من در شان و منزلت واعظین و روحانیون نیست که وارد بازی های سیاسی جهت دار شوند، به ویژه آنکه رهبری تاکید کرده‌اند که باید جلوی دو قطبی شدن فضای سیاسی گرفته شود؛ از این رو است که می گوییم از تکرار دخالت برخی مداحان به امور سیاسی جلو گیری شود.

نیشابوری در پایان گفت:حوزه قم و روحانیون سرشناس باید جلسات متداوم و متداولی با مداحان و واعظان داشته باشند و آن‌ها را برای سخنرانی‌هایشان توجیه کنند، تا دیگر شاهد توهین های برخی از آن‌ها به مسئولین ، نظام، قانون و مردم نباشیم.

اشتراک گذاری در:

تبادل نظر

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz

پربازدیدهای احزاب و شخصیت ها

Sorry. No data so far.

آخرین خبرهای این سرویس