از این پس هرگونه بهره برداری از عرصه های جنگلی به منزله قاچاق است

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: قطعا از این پس هرگونه بهره برداری از عرصه های جنگلی به منزله قاچاق است و اگر تاکنون متخلفان در قالب مجوزهای بهره برداری و صنعتی بهره برداری غیرمجاز انجام می دادند از این پس دیگر امکان انجام این تخلفات وجود ندارد.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، خداکرم جلالی با اشاره به اینکه دستور توقف بهره برداری از عرصه های جنگلی و اجرای طرح استراحت جنگل از جانب وزیر جهاد کشاورزی و تایید مجلس شورای اسلامی ابلاغ شده است، گفت: نیاز بازار به چوب در کشور سالانه  حدود ۶ میلیون و ۵۰۰ هزار متر مکعب است که ۵۵۰ هزار مترمکعب آن از منابع جنگلی و مابقی از طریث واردات و زراعت چوب تامین می شود.

خداکرم جلالی اظهار داشت: با بیان این که قراردادهای بهره برداری از جنگل ها تمدید نمی شود گفت: بسیاری از مجوزهای بهره برداری تا پایان امسال تمام می شود و دیگر به هیچ عنوان تمدید تمدید نخواهد شد.

تعرفه واردات چوب صفر درصد است

رئیس سازمان جنگل ها افزود: برای واردات چوب تعرفه صفر درصد است و شرایط سهل تری برای واردات پیش بینی شده است.

جلالی تاکید کرد: واردات چوب با حفظ قوانین و مقررات سازمان حفظ نباتات انجام خواهد شد و توسعه زراعت چوب نیز در برنامه حفاظت از جنگل ها قرار دارد.

وی گفت: مساله قرنطینه محموله های چوب وارداتی بسیار حساس و مهم است، بنابراین باید مراقبت های لازم برای جلوگیری از ورود احتمالی آفات انجام شود.

رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری افزود: کارخانجات صنعت چوب بری و واحدهایی که تاکنون مجوز بهره برداری از عرصه های جنگلی را داشتند برای ادامه فعالیت می توانند طرح های زراعت چوب و بهره برداری های چند منظوره غیرچوبی را اجرا کنند.

جلالی گفت: برنامه های توقف یکباره و تدریجی بهره برداری از عرصه های جنگلی تدوین شده است که با تامین منابع و اعتبارات لازم با همراهی مجریان طرح های جنگل داری اجرا می شود.

وی افزود: طرح های حفاظت و نهال کاری در سطح یک میلیون هکتار از عرصه های جنگلی شمال و مرمت جاده ها در قالب قراردادهای جدید انجام می شود.

رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری دوران تنفس و استراحت عرصه های جنگلی را ۳ تا ۵ سال در سطح یک میلیون هکتار اعلام کرد و گفت: بودجه مورد نیاز برای اجرای طرح در بودجه سال آینده پیش بینی شده است.

استراحت جنگل ها به منزله رها کردن عرصه های جنگلی نیست

جلالی افزود: در صورت اجرای یکباره طرح تنفس و استراحت جنگل به سالانه ۴۰۰ میلیارد تومان و اگر تدریجی اجرا شود به سالانه ۱۵۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است که بر اختصاص این بودجه در دستورالعمل وزیر جهاد کشاورزی تاکید شده است.

وی تاکید کرد: در دیگر عرصه های جنگلی به هیچ وجه بهره برداری نداریم و رویکرد حفاظتی است.

رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری گفت: استراحت جنگل ها به منزله رها کردن عرصه ها نیست بلکه باید در قالب اجرای طرح های مدیریتی عوامل اسیب رسان کنترل و مهار شود.

از این پس هرگونه بهره برداری از عرصه های جنگلی به منزله قاچاق است

جلالی تصریح کرد: قطعا از این پس هرگونه بهره برداری از عرصه های جنگلی به منزله قاچاق است و اگر تاکنون متخلفان در قالب مجوزهای بهره برداری و صنعتی بهره برداری غیرمجاز انجام می دادند از این پس دیگر امکان انجام این تخلفات وجود ندارد.

جنگل های هیرکانی ارزشمندترین میراث طبیعی کشور و جهان است

وی گفت: تمام توان و امکانات حفاظتی را برای جلوگیری از قاچاق چوب و بهره برداری از عرصه های جنگلی به کار می گیریم تا این پدیده بطور کامل متوقف شود.

از ۱۴ میلیون و ۳۰۰ هزار هکتار عرصه جنگلی دو میلیون هکتار آن جنگل های خزری یا هیرکانی است که از ارزشمندترین میراث طبیعی کشور و جهان است.

با اجرای طرح استراحت و تنفس جنگل ها،  بهره برداری از یک میلیون هکتار از عرصه های جنگلی خزری متوقف خواهد شد.

اشتراک گذاری در:

تبادل نظر

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz

آخرین خبرهای این سرویس