ادامه حضور شناخته‌شده‌ها/ ثبت‌نام ۵۰۱ نفر تا ظهر امروز +عکس و فیلم

سومین روز ثبت‌نام داوطلبان کاندیداتوری ریاست جمهوری ساعت ۸ صبح روز پنجشنبه آغاز شد.این در حالی است که تا پایان زمان ثبت نام روز دوم ۲۸۷ نفر اعلام داوطلبی کرده بودند.

به گزارش ایسنا، ثبت‌نام داوطلبان انتخابات ریاست‌جمهوری صرفا در ستاد انتخابات کشور واقع در محل وزارت کشور انجام می‌شود و تا روز ۲۶ فروردین به مدت ۵ روز ادامه می‌یابد.

امروز چه کسانی ثبت‌نام کردند؟

مصطفی هاشمی طبا

مصطفی هاشمی طبا معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان تربیت بدنی در دولت هاشمی رفسنجانی با حضور در ستاد انتخابات کشور اعلام کاندیداتوری کرد.

وی پیش از این در هشتمین دوره انتخابات ریاست جمهوری نیز شرکت کرده بود و از مجموع ده نفر نامزد تایید صلاحیت شده پس از اخذ رای با کسب ۲۸۰۹۰ رای آخرین نفر شد.

حفظ سرزمین ایران شعار انتخاباتی من است

مصطفی هاشمی طبا با تاکید بر لزوم تغییر اولویت‌های جمهوری اسلامی اظهار کرد: حفظ سرزمین ایران اصلاح کشاورزی، رسیدگی به مردم محروم و ایجاد اشتغال از جمله اولویت‌های من برای دولت دوازدهم خواهد بود.

مصطفی هاشمی طبا پس از ثبت نام در دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌ جمهوری در جمع خبرنگاران مستقر در ستاد انتخابات کشور به بیان اهداف و برنامه های خود برای کاندیداتوری در انتخابات پرداخت و گفت: گرچه آقای روحانی اقدامات موثر وعاقلانه‌ای در راه رسیدن جمهوری اسلامی به اهداف خود انجام داده اند، اما فکر می‌کنم که امروز باید در اولویت‌های جمهوری اسلامی ایران تجدید نظر شود.

وی نخستین اولویت دولت خود را حفظ سرزمین ایران عنوان و خاطر نشان کرد: نخستین اولویت من حفظ سرزمینی ایران و اصلاح کشاورزی در این راستا است. رسیدگی به مردم محروم و سپس ایجاد شغل در زمینه های مختلف از جمله اولویت های دیگر من در دولت دوازدهم خواهد بود.

هاشمی طبا اظهار کرد: باید سازوکارهای کسب  و کار از جمله اصلاح قانون  بانکی، تسهیل در امر تولید، عدم اصالت پول در بانک ها و همچنین کاهش سود بانکی در دستور کار دولت بعدی قرار بگیرد.

وی اظهار کرد: بسیار متاسف هستم از اینکه برخی افراد با دستاویز قرار دادن کلمه مردم نسبت به بقای جمهوری اسلامی تشکیک می کنند. متاسفانه امروز برخی که حتی در داخل نظام  نیز قرار دارند خود را به عنوان اپوزسیون جمهوری اسلامی مطرح می کنند و خدماتی که این نظام به مردم ارائه کرده است را نادیده می گیرند.

این فعال سیاسی اصلاح طلب عنوان کرد: امیدوارم اگر مردم اعتماد کردند بتوانم در زمینه الویت های خود حرکت کنم معتقدم که برنامه های من با سیاست های دولت و همچنین حرکت های فداکارانه از سوی مردم تحقق خواهد یافت.

هاشمی طبا درادامه نشست خبری خود در وزارت کشور در پاسخ به پرسشی مبنی براینکه در صورتی که صلاحیت جنابعالی مورد تایید قرار بگیرد به نفع فرد دیگری کناره گیری خواهید کرد، اظهار کرد: من به نفع هیج فردی کناره گیری نخواهم کرد.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا شورای هماهنگی اصلاح طلبان با شما صحبت هایی درباره ثبت نام در انتخابات ریاست جمهوری به عنوان کاندیدایی در سایه برای حمایت از آقای روحانی انجام داده است نیز تاکید کرد: من با هیچ یک از تشکل های اصلاح طلب در این زمینه مذاکره یا مشورتی انجام نداده ام .

وی در اپایان شعار دولت خود را حفظ سرزمین ایران عنوان کرد و درباره رنگ انتخاباتی خود گفت: بی رنگی رنگ انتخاباتی من خواهد بود.

محمد غرضی

سید محمد غرضی با حضور در وزارت کشور در دوازدهمین دوره انتخاب ریاست جمهوری ثبت نام کرد.

وی پیش از این در انتخابات سال ۹۲ نیز به عنوان نامزد انتخاباتی در انتخابات شرکت کرده بود.

استان های بزرگ کشور راتقسیم می‌کنم

سید محمد غرضی گفت: برنامه من تقسیم استان های بزرگ کشور و نزدیک کردن قدرت سیاسی به مردم است.

به گزارش ایسنا، محمد غرضی که برای ثبت نام در انتخابات ریاست جمهوری به وزارت کشور آمده است در جمع خبرنگاران با اشاره به سابقه مسئولیت خود در وزارت نیرو، نفت و مخابرات در سالهای اولیه انقلاب اظهار کرد: من کتاب تبار شناسی دولت، رنج های ملت را نوشته ام و در این کتاب مطرح کرده ام که چگونه حکومت و مردم باید به هم نزدیک شوند.

وی افزود : برای رسیدن به این اهدف من اگر رئیس‌جمهور شدم استان های بزرگ کشور مثل اصفهان، سیستان و بلوچستان، فارس و خوزستان را تقسیم می‌کنم و استان تهران را هم به ۵ استان تقیسم می‌کنم از سویی استانداران را به انتخاب مردم معرفی می کنم.

وی درباره نام نویسی احمدی نژاد در انتخابات گفت: من دو سال پیش گفته ام که نیروی سیاسی را نباید با دستور اداری بیرون کرد. اگر این اتفاق بیفتد نیروی سیاسی پشت پرده رفته و هزینه کشور را بالا می‌برد. احمدی نژاد خودش را مادر نظام می داند. تحلیل من این است که او فکر می‌کند نظام از بین رفته است و به سرعت جایگزینی پیدا می کند.  میخواهد خودش را به عنوان جایگزین معرفی کند. او دارد دشمنان داخلی و خارجی نظام را به خود متوجه می کند باید وزن سیاسی احمدی مشخص شود و اگر او را با دستور سیاسی بیرون کنیم او ۱۵ سال دیگر دوباره باز میگردد که این برای کشور خطرناک است. او مدعی است همه کشور با او هستند.

غرضی در بخش دیگر از سخنان خود اظهار کرد: رانت شهرداری تهران به مراتب از رانت دولت بیشتر است. شهرداری تهران با تکیه بر همین رانت رئیس‌جمهور معرفی کرده و باز هم دارد معرفی می کند. ۳۰ هزار میلیارد تومانی که در سال توسط شهرداری در تهران خرج می شود باید مشخص شود چه میزان از آن خرج معرفی کردن رئیس‌جمهور می‌شود؟ برای اینکه مردم تهران از رنج رانت شهرداری  و ملت از رنج رانت رئیس‌جمهور که شهردار بوده نجات پیدا کنند حتما تهران را تقسیم می کنم.

وی در ادامه تاکید کرد: گروه های چپ و راست همواره علیه هم فعال بودند و هر وقت قدرت را به دست آوردند به مردم فشار آورده و دست در جیب فقرا کرده اند. دیگر رضایت مردم با روی کار آمدن دولت های چپ وراست به دست نمی آید. شعار من این است که چپ نمی تواند دولت را نگه دارد، راست نمی تواند مردم را نگه د ارد. باید به ملت تکیه کرد و رضایت آنها را به دست آورد . کتابی که من نوشته ام می‌گوید چگونه قدرت سیاسی باید در مقابل مردم متعهد باشد.

غرضی همچنین یکی دیگر از برنامه های خود را حمله به بیکاری عنوان کرد و گفت: بیکاری از حمله صدام بد تر است. استعداد های کشور ما وسیع است و اقتصاد ما از اقتصاد آمریکا قوی تر است اما مدیریت آن ضعیف تر است.

وی در پاسخ به این پرسش که چقدر برای خود شانس پیروزی قائل هستید تصریح کرد: قطعا پیروز می‌ شوم، حرف های من یک نفر مخالف هم ندارد، مگر گروه هایی که انتخابات در دستشان است. من در انتخابات قبلی در اکثر استان ها نفر دوم بودم، ولی حاضر نیستم برای کسب قدرت از دماغ کسی خون بیاید.

غرضی همچنین در پاسخ به این پرسش که مهمترین رقیب خود را چه کسی می‌دانید اظهار کرد: من هرگز با کسی رقابت نمی کنم بلکه بر اساس وظیفه خود می گویم «السابقون فی الخیرات».

غرضی همچنین در ارزیابی خود از عملکرد دولت روحانی گفت: روحانی هزینه های کشور را خیلی بالا برده است و اکنون نمی تواند با شعار های گذشته رای بیاورد. زیرا موقعیت ۹۶ متفاوت از ۹۲ است و درخواست ها هم تغییر کرده است.

وی در خصوص برجام نیز خاطر نشان کرد: برجام نتیجه اقتدار سیاسی ملت و تعامل با اروپا بودکه پایدار است. امریکا بیشتر به ما محتاج بود تا ما به آنها. ترامپ هم اول گفت برجام را پاره می کند اما اکنون ترسیده از این غلط ها بکند.

غرضی در انتقاد از دولت های گذشته تصریح کرد: روسای جمهور گذشته دولت را نمی شناختند، بنابراین نباید عهده دار مسئولیت می شدند. هر چهار رئیس‌جمهور گذشته در دولت کار نکرده بودند. خدا خیر بدهد به مهندس موسوی، خدا رحمت کند آیت الله  هاشمی را، خدا پایدار بدارد خاتمی را، خدا با آن یکی چه کند، آنها هر گز  دولت را نمی‌شناسند.

وی در پایان درباره دیدگاهش در مورد مسائل بین المللی گفت: ما با قدرت های جهانی تعامل می‌کنیم، ولی هرگز به اروپا، آمریکا یا روسیه تکیه نمی‌کنیم. شعار نه شرقی ، نه غربی زاییده این ملت است. اکنون ایران به عنوان یک قدرت سیاسی در غرب آسیا ظاهر شده و قدرتش هم تثبت شده است.

حسن سبحانی

یک نماینده پیشین مجلس کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری شد .

حسن سبحانی از نمایندگان پیشین مجلس شورای اسلامی بعد از ظهر امروز برای کاندیداتوری در دوازدهمین دوره انخابات ریاست جمهوری وارد ستاد انتخابات کشور شد و ثبت نام کرد.

هاشم بطحایی گلپایگانی

یک عضو مجلس خبرگان رهبری با حضور در ستاد انتخابات در محل وزارت کشور کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری شد.

هاشم بطحایی گلپایگانی که سال گذشته در انتخابات مجلس خبرگان حضور یافته و به این مجلس راه یافته بود، در دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری نام نویسی کرد.

***

بازدید مدیرکل انتخابات شورای نگهبان از ستاد انتخابات کشور

مدیرکل انتخابات شورای نگهبان از ستاد انتخابات کشور بازدید کرد.

نیلچی مدیرکل انتخابات شورای نگهبان به همراه معاونان خود با حضور در ستاد انتخابات کشور از روند اقدامات در ستاد بازدید به عمل آورد.

کسانی که شرایط لازم را ندارند برای ثبت‌نام نیایند

مدیرکل انتخابات شورای نگهبان گفت: آمارها نشان می‌دهد اغلب کسانی که در انتخابات ثبت‌نام می‌کنند شرایط لازم را ندارند، اما ما بررسی‌های خود را انجام می‌دهیم.

به گزارش ایسنا، علیرضا نیلچی در جریان بازدید خود از ستاد انتخابات کشور اظهار کرد: خواهش می‌کنم کسانی که شرایط لازم را ندارند برای ثبت‌نام نیایند، البته ما به علت خلاء در قانون انتخابات شاهد تعداد بالای ثبت نام کنندگان هستیم که این اشکال قانونی موجب نگرانی علاقه مندان به کشور شده است.

وی گفت: البته باید طبق قانون فعلی انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام انجام شود و کسانی که شرایط مصرح در قانون انتخابات را دارند باید از آنها ثبت نام انجام شود و در مرحله بعد، صلاحیت آنها توسط شورای نگهبان بررسی شود.

نیلچی در پاسخ به این پرسش که چه تعداد پرونده به شورای نگهبان رسیده و برررسی صلاحیت ها از چه زمانی آغاز می شود، خاطرنشان کرد: سوابق ثبت‌نام کنندگان هر روز به ما می‌رسد، اما زمان تشکیل جلسات برای بررسی صلاحیت نامزدها پس از اتمام ۵ روزه ثبت نام است.

مدیرکل انتخابات شورای نگهبان در پاسخ به این پرسش که آیا حکم انفصال از خدمت که در دیوان محاسبات صادر شده می‌تواند موجب رد صلاحت نامزدی شود؟ گفت: باید سند و موضوع را به صورت موردی ببینیم و دلایل انفصال از خدمت و اینکه آیا فرد اعتراضی داشته است یا نه یا اینکه حکم بدوی بوده یا نهایی را بررسی کنیم.

                                                                      ثبت‌نام ۵۰۱ نفر ظهر روز سوم

دبیر ستاد انتخابات کشور اعلام کرد که تعداد کل ثبت نام کنندگان برای حضور در دوازدهمین دورده انتخابات ریاست جمهوری تا ظهر روز سوم ۵۰۱ نفر بوده است.

به گزارش ایسنا، علی پورعلی مطلق درجمع خبرنگاران در محل ستاد انتخابات کشور گفت: در روز سوم ۲۳۹ نفر به ستاد انتخابات در محل وزارت کشور مراجعه کردند که ثبت نام ۲۱۴ نفر تکمیل شده است و از بین این افراد ۱۱ خانم و ۲۰۳ مرد هستند.

وی ادامه داد: جوانترین فرد ثبت نام کننده ۱۸ سال و مسن ترین ۸۷ سال داشته است و بیشترین گروه سنی که کاندیدا شدند بین ۴۶ تا ۵۴ سال سن دارند.

پورعلی مطلق با مقایسه تعداد افراد ثبت نام‌کنندگان این دوره با یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: در روز اول در دوره قبل ۷۵ نفر و در این دوره ۱۲۶ نفر، در روز دوم در دوره قبل ۶۹ نفر و در این  دوره ۱۶۱ نفر، و در روز سوم نیز در دوره قبل ۹۹ نفر بوده که روز سوم تا این لحظه ۱۹۶ نفر است.

دبیر ستادانتخابات کشور همچنین با اشاره به انتخابات میان دوره ای مجلس شورای اسلامی دهم اظهار کرد: در این انتخابات ۲۸۷ نفر در  چهار حوزه ثبت نام کرده اند که شورای نگهبان در حال رسیدگی به صلاحیت آنها است و ۸ اردیبهشت نتایج این بررسی ها اعلام می شود.

وی همچنین با اشاره به بررسی صلاحیت های نامزدهای انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستایی نیز گفت: ۱۴۸۶ هیئت اجرایی در بخش های مختلف صلاحیت نامزدها را امروز برای هیئت نظارت ارسال می‌کنند که هیئت نظارت فرصت بررسی داشته و نتایج آن دوم اردیبهشت ماه به کاندیداها ابلاغ می شود و کسانی که رد صلاحیت شدند می توانند شکایت خود را به هیئت مافوق خود اعلام کنند.

                              ذوالفقاری: ستادهای انتخاباتی تبلیغات خود در فضای مجازی ساماندهی کنند

رئیس کمیته امنیتی ستاد انتخاباتی کشور تصریح کرد: ستادهای تبلیغاتی نامزدها مکلفند تبلیغات خود را در فضای مجازی ساماندهی کنند.

به گزارش ایسنا، حسین ذوالفقاری پس از بازدید ستاد انتخابات در جمع خبرنگاران با اشاره به نحوه تبلیغات کاندیدای انتخابات در فضای مجازی با بیان اینکه دستورالعمل کاملی درباره تبلیغات در فضای مجازی تهیه و به استان‌ها ابلاغ شده است، اظهار کرد: هرکدام از ستادهای انتخاباتی کاندیداها که می‌خواهند کار تبلیغاتی انجام دهند باید بر اساس دستوالعمل‌، کانالی را که می خواهند در فضای مجازی ایجاد کنند با شناسه مشخص باشد.

وی خاطر نشان کرد: چنانچه در این کانال‌ها مطالبی نوشته شوند مسئولین مستقیما متوجه آن ستاد انتخابات در حال انجام کار تبلیغاتی است. چنانچه خارج کانال مذکور و در سایر سایت‌ها و کانال‌های دیگری هم از این کاندیدا و ستاد انتخاباتی او مطالبی منتشر شود باید بلافاصله درباره آن اظهار نظر و مشخص کند که مطالب مطرح شده متعلق به آنان است یا خیر.

ذوالفقاری تاکید کرد که چنانچه  مطالب مطرح شده در فضای مجازی مربوط به ستاد انتخاباتی کاندیدا نباشد آن ستاد باید سریعاً طی اطلاعیه‌ای مطالب منتشر شده را تکذیب کند.

رییس کمیته امنیتی ستاد انتخابات کشور در پایان با تاکید بر اینکه ستاد  انتخاباتی نامزدها مکلف هستند تبلیغات خود را در فضای مجازی ساماندهی کنند درباره اینکه آیا تاکنون تخلفاتی و جود داشته است، گفت: مواردی جزئی از سوی کمیته قضایی مشاهده شده است و قطعا با تخلفات و جرایم برخوردهای لازم صورت خواهد گرفت.

***

جدول اسامی شخصیت‌های برجسته نامزدی ریاست‌جمهوری، سمت فعلی یا سابقه مهم و روز ثبت‌نام آن‌ها تاکنون را هم اینجاببینید.

***

حاشیه‌های سومین روز ثبت نام داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری را اینجا بخوانید و فیلم آن را در زیر ببینید.

هم‌چنین حاشیه‌های دومین روز ثبت نام داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری را اینجا بخوانید.

حاشیه‌های اولین  روز ثبت نام داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری را هم اینجا بخوانید.

***

انتخاب شوندگان باید دارای چه شرایطی باشند؟

بر اساس ماده ۵۵ قانون انتخابات ریاست‌جمهوری «داوطلبان ریاست جمهوری یا نمایندگان تام‌الاختیار آن‌ها که کتباً معرفی شده باشند باید ظرف ۵ روز از تاریخ انتشار دستور شروع انتخابات به وزارت کشور مراجعه نموده و پرسشنامه اعلام داوطلبی را پس از دریافت و تکمیل همراه با چهار برگ تصویر کلیه صفحات شناسنامه و دوازده قطعه عکس ۴×۶ از آخرین عکس خود را که در همان سال گرفته باشند به وزارت کشور تسلیم و رسید دریافت دارند.»

براساس ماده ۳۵ قانون انتخابات ریاست‌جمهوری انتخاب شوندگان بایددارای شرایط زیر باشند:

۱- از رجال مذهبی، سیاسی

۲-ایرانی‌الاصل

۳-تابعیت کشور جمهوری اسلامی ایران

۴-مدیر و مدبر

۵-دارای حسن سابقه و امانت و تقوی

۶- مومن و معتقد به مبانی جمهوری اسلامی ایران و مذهب رسمی کشور

دیروز نیز  وزیر کشور به فرمانداران سراسر کشور دستور  تشکیل هیات‌های اجرایی را صادر کرد.

انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری، پنجمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا و میان‌دوره‌ای مجلس شورای اسلامی روز ۲۹ اردیبهشت برگزار می‌شود.

مدارک مورد نیاز نام نویسی در انتخابات ریاست جمهوری

طبق ماده ۳۵ قانون انتخابات کشور انتخاب شوندگان هنگام ثبت نام باید دارای شرایط زیر باشند:
۱. از رجال مذهبی، سیاسی.
۲. ایرانی‌الاصل.
۳. تابعیت کشور جمهوری اسلامی ایران.
۴. مدیر و مدبر.
۵. دارای حسن سابقه و امانت و تقوی.
۶. مؤمن و معتقد به مبانی جمهوری اسلامی ایران و مذهب رسمی کشور.

واجدان شرایط باید در زمان ثبت نام با در دست داشتن اصل شناسنامه و کارت ملی و یک قطعه عکس شش در چهار، در ستاد انتخابات کشور حضور پیدا کرده و اقدام به تکمیل فرم های پیش بینی شده کنند.

اشتراک گذاری در:
کلمات کلیدی :

تبادل نظر

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz

پربازدیدهای

Sorry. No data so far.

آخرین خبرهای این سرویس