اختلال کلام و اوتیسم در کودکان

اوتیسم بر اساس یکسری دسته‌بندی‌های بالینی، تشخیص داده می‌شود و در واقع یکی از اختلالات تکامل عصبی است که به صورت اختلال در کلام و ارتباط اجتماعی کودک دیده می‌شود.

سعیدرضا غفاری در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، اظهار داشت: اوتیسم در حقیقت یک ناهنجاری نورولوژیکی است که در گذشته با عقب ماندگی ذهنی و مشکل تکلم رفتاری اشتباه گرفته می‌شد.

متخصص ژنتیک گفت: اوتیسم بر اساس یکسری دسته‌بندی‌های بالینی، تشخیص داده می‌شود و در واقع یکی از اختلالات تکامل عصبی است که به صورت اختلال در کلام و ارتباط اجتماعی کودک دیده می‌شود.

عضو هیئت علمی پژوهشگاه ابن سینا تصریح کرد: در گذشته تصور می‌شد که اگر کودکی یکسری رفتارهای تکراری را انجام دهد آن کودک شیطان است یا اینکه دچار عقب‌ماندگی است اما امروزه با معاینات دقیق نورولوژی می‌توان هر گونه اشکال در ارتباط اجتماعی، کلامی و غیرکلامی کودک را بررسی کرد.

غفاری، بهترین سن آشکار شدن علائم این بیماری را قبل از ۳ سالگی دانست و افزود: متخصص مغز و اعصاب کودک می‌تواند قبل از ۳ سالگی با معاینات دقیق اوتیسم را تشخیص داده و کودک را در دسته‌بندی‌های اوتیسم طبقه‌بندی کند.

متخصص ژنتیک، علت بیماری اوتیسم را ناشی از اختلال در فرآوری اطلاعات در مغز و‌ ارتباط گیرنده‌های عصبی دانست و افزود: در گذشته این‌گونه بیان می‌شد که اوتیسم منشأ ژنتیک ندارد اما امروزه مشخص شده که حداقل ۱۸ درصد علت ابتلا به اوتیسم به دلیل اختلالات نهفته کروموزومی است.

وی افزود: متخصصان از جنبه‌های نورولوژیکی برای تشخیص اوتیسم و از جنبه‌های ژنتیک برای تشخیص و پیشگیری اوتیسم استفاده می‌کنند.

اشتراک گذاری در:
کلمات کلیدی :

تبادل نظر

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz