اجتناب از حوادث ناگوار_۲

ترس در کودکان یک سال

طفل در یک سالگی ممکن است نسبت به چیزی مانند تلفن، هواپیما، چراغ برق و غیره تا چند هفته علاقه و شیفتگی شدیدی پیدا نماید. به طفل اجازه نمایید، آنچه را خطرناک و ناراحت کننده نیست، دست بزند و لمس نماید تا با آنها آشنا شود. به هرحال در بعضی موارد طفل از بعضی اشیا دچار ترس و وحشت میشود. در این صورت پدر و مادر بهتر آن است،نسبت به آن اصرار و پا فشاری نکنند. متوجه کردن فکر طفل، به چیز و یا نقطه دیگری به مراتب بهتر از ازدیاد وحشت و ترس در او میباشد. طفل در این سن ممکن است از هر چیز نامانوسی که ناگهان به حرکت در می آید و یا صدای بلند و گوش خراشی تولید میکند، بشدت بترسد مانند تصاویر و عکسهای تاخورده ای که در اثر باز کردن کتاب ناگهان باز شود و به حالت برجسته درآید. باز کردن چتر، صدای جاروبرقی، سوت خطرو آژیر (اتومبیلهای آتش نشانی، آمبولانس و …) عوعوی سگ یا سگی که در حال جست و خیز باشد، قطار، حتی صدای خشنی که از به هم خوردن شاخه های بوته گل در گلدان بوجود می آید و … .

تمام کودکان کم و بیش میترسند و این قسمتی از تکامل کودک است و علت آن هم روشن است زیرا درک کودک از وقوع حادثه یا اتفاق و یا حرکت ناگهانی یک شی و چیزهایی از این قبیل ناقص است. همان طور که برای ما بزرگسالان نیز اگر علت حادثه ای را نفهمیم ممکن است، از آن واقعه هراسان شویم. به طبع یک کودک دوساله خیلی چیزها را نمی داند و بنابراین از خیلی چیزها میترسد.

سعی نمایید طفل یک ساله را از این صداها و مناظر تکان دهنده و وحشت انگیز، دور نگه دارید تا بتدریج با انها آشنا و مانوس گردد. برای نمونه اگر صدای جارو برقی، طفل را ناراحت میکند، چند ماهی آن را بکار نبرید و یا حداقل مادامی که طفل در اتاق است از استعمال آن خودداری کنید. بعدها هنگام بکاربردن مجدد آن، در اوایل طفل را چند قدم دورتر از جاروبرقی نگه دارید.

 

ترس از حمام

طفل بین یک و دوسالگی ممکن است به علل عدیده ای مانند لیز خوردن، سوزش چشمها به علت دخول صابون در انها و حتی دیدن و شنیدن صدای آبی که از دریچه فاضلاب و سوراخ کف حمام خارج میشود، از حمام بترسد. برای جلوگیری از رفتن صابون به چشمها، لیف را به اندازه ای خیس نکنید که آب صابون از آن بچکد. همچنین شامپوهای متعددی برای اطفال وجود داردکه چشمها را نمیسوزاند. اگر طفل از رفتن به وا ن میترسد، هرگز او را مجبور نسازید. در این حال میتوان او را در لگن بزرگی حمام داد . اگر از این هم میترسد. بهتر است تا چن ماهی او را حمام اسفنج دهید تا قدری دل و جرات پیدا نماید. بعد بتدریج او را با وان آشنا کنید و ابتدا فقط مقدار کمی آب در وان بریزید. همچنین در آخر کار، قبل از اینکه دریچه فاضلاب آن را باز کنید، طفل را از حمام خارج نمایید.

اشتراک گذاری در:

تبادل نظر

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz