اثر طبیعی ملی بزنگان

مشخصات و شرایط جغرافیایی:

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: دریاچه بزنگان طی مصوبه شماره ۲۷۵ شورای عالی محیط زیست مورخ ۱۳۸۵/۱/۱۹۹ به عنوان اثر طبیعی ملی به مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست اضافه شده است.

این دریاچه با وسعت ۵۰۰ هکتار (۵۲ هکتار سطح آبی) و عمق متوسط ۸ متر در ۱۲۰ کیلومتری شرق مشهد و ۴ کیلومتری شرق روستای بزنگان قرار گرفته است.

منطقه دارای آب و هوای گرمسیری بوده و درجه حرارت هوا در تابستان به بیش از ۳۰ می رسد.

منابع تغذیه آبی این دریاچه را تعدادیی چشمه سطحی و عمقی و بارندگی های سالانه تشکیل می دهد و بطور متوسط سالانه یک متر نوسان آبی دارد که عمده ترین عامل کاهش سطح آب تبخیر مستقیم می باشد.

دریاچه در حال حاضر علیرغم نداشتن زیستگاه مناسب پرندگان آبزی سالیانه میزبان دهها نوع پرنده مهاجر آبزی از انواع اردک ها، پلیکان، فلامینگو و قو می باشد. آنقوت و چنگر از پرندگانی هستند که در این دریاچه تخم گذاری و زاد و ولد می نمایند.

سطح دریاچه در گذشته نه چندان دور بیش از دو برابر اندازه فعلی بوده و رسوبگذاری شدید قسمت های شمالی را پر و از دریاچه جدا نموده است که در جهت احیاء و بهره وری معقول ضروری است مجددا احیاء گردد.

عمیق ترین نقطه دریاچه ۱۲ متر و عمق متوسط آن ۸ متر است.

از نظر پوشش گیاهی در دریاچه جلبک های قهوه ای و در سواحل آن گز، پده، کلپوره، باریجه زیره سیاه و گیاهان یک ساله نظیر گرامینه ها قابل مشاهده است.

از پرندگان دریاچه می توان مرغابی، حواصیل، چنگر و آنقوت را نام برد.

رخدادهای منطقه:

بیش از ۳۰۰۰ قطعه پرندگانی همچون چنگر، اردک سر سبز، خوتکا، انواع حواصیل، انواع کشیم، مرگوس، قره غاز در اثر طبیعی ملی دریاچه بزنگان در آذرماه ۱۳۹۱ مشاهده شده اند.

تصاویر:


اشتراک گذاری در:
کلمات کلیدی :

تبادل نظر

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz

پربازدیدهای ایران گردی

Sorry. No data so far.

آخرین خبرهای این سرویس