اتحادیه اروپا تمام گزینه‌ها علیه روسیه را مد نظر قرار می‌دهد

رییس شورای اروپایی گفته است، اتحادیه اروپا باید تمامی گزینه‌ها از جمله اعمال تحریم‌ها علیه روسیه را مد نظر قرار دهد.

به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه خبری راشاتودی، دونالد تاسک، رییس شورای اروپایی پیش از نشست سران اروپا در بروکسل در روز پنجشنبه گفت: اگر جرایم در سوریه ادامه یابند، ما باید تحریم‌ها علیه روسیه را مدنظر قرار دهیم. ما با روسیه به مذاکره می‌پردازیم و نقش مسکو را در اروپا و همسایگانش بررسی می‌کنیم. البته این کار بسیار مشکلی است.

صبحت‌های رییس شورای اروپایی یک روز پس از آن مطرح شد که یکی از مقام‌های ارشد آلمان گفته بود تحریم‌های جدید علیه مسکو بخاطر نقشش در درگیری های سوریه همچنان روی میز مذاکره است اما رهبران اروپایی قرار نیست در این باره در نشست قریب‌الوقوع بروکسل به گفت‌وگو بپردازند.

نشست سران کشورهای عضو اتحادیه اروپا 

در اجلاس سران اتحادیه اروپا بحران سوریه پررنگ‌ترین موضوع بود. این اتحادیه مصمم است، در صورت ادامه جنگ ‌داخلی سوریه، حامیان دولت سوریه را مجازات ‌کند. بریگزیت و توافقنامه تجارت آزاد با کانادا هم دیگر موضوعات اجلاس بودند.

شامگاه پنجشنبه اجلاس یک روزه سران ۲۸ عضو اتحادیه اروپا در بروکسل به پایان رسید.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان پیش از آغاز این اجلاس به مدت شش ساعت با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در برلین گفت‌وگو کرده بود.

مرکل در رابطه با این ملاقات گفتٰ، مذاکره با روسیه مهم است اما مهم‌تر این است که یک مذاکره باعث روشن‌شدن مواضع طرفین شود. اکنون موضع اعضای اتحادیه اروپا در قبال بحران سوریه مشخص است.

در بیانیه پایانی اجلاس اتحادیه آمده است که اگر خون‌ریزی در سوریه ادامه یابد، اتحادیه اروپا از همه ‌امکانات خود برای پایان‌دادن به آن استفاده می‌کند؛ از جمله مجازات حامیان دولت سوریه، به‌ویژه روسیه.

کارشناسان معتقدند که این جمله به معنای تهدید روسیه به تحریم‌های تازه است.

به گزارش دویچه‌وله ترزا می، نخست‌وزیر انگلیس نیز در این اجلاس تاکید کرد که اعضای اتحادیه اروپا باید همکاری خود را برای فشار بیشتر بر روسیه ادامه دهند، تا زمانی که روسیه به “اعمال وحشیانه” خود در سوریه پایان دهد.

خانم می در رابطه با بریگزیت هم گفت، بریتانیا از اتحادیه اروپا خارج می‌شود “اما همچنان نقش خود را به عنوان عضو (اتحادیه) ایفا خواهد کرد”.

ترزا می تاکید کرد که بریتانیا در آینده نیز شریک قابل اعتماد اتحادیه اروپا خواهد ماند.

توافقنامه تجارت آزاد با کانادا

یکی دیگر از موضوعات مورد بحث سران اتحادیه اروپا توافقنامه تجارت آزاد میان اتحادیه اروپا و کانادا موسوم به CETA بود.

پارلمان منطقه فرانسوی‌زبان “والونی” در بلژیک مخالف این توافقنامه است، به همین دلیل دولت بلژیک نمی‌تواند آن را بپذیرد. در این صورت اتحادیه اروپا نیز حق امضای توافقنامه را ندارد.

قرار است پارلمان والونی امروز جمعه در این باره تصمیم نهایی را بگیرد.

چارلز میشل، نخست‌وزیر بلژیک که طرفدار توافقنامه است ابراز امیدواری کرد که سیاستمداران والونی با تجارت آزاد با کانادا موافقت کنند.

اشتراک گذاری در:
کلمات کلیدی :

تبادل نظر

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz

آخرین خبرهای این سرویس