آموزش استفاده دوباره از لایسنس ویندوز ۱۰ بعد از ارتقا سخت افزار

لایسنس رایگان استفاده از ویندوز ۱۰ با قطعات سخت افزاری سیستم شما یکپارچه شده است ( برای آن دسته از عزیزانی که از این قابلیت استفاده کرده اند )  اما با این حال شما می توانید بعد از تغییر قطعات سخت افزاری در یک سیستم , مجدد از مجوز رایگان ویندوز ۱۰ خود استفاده نمایید . فعال کردن مجوز در نسخه آپدیت سالگرد ویندوز ۱۰ نسبت به گذشته به مراتب آسان تر شده است . با ما همراه باشید .

چگونه لایسنس ویندوز ۱۰ را با حساب کاربری مایکروسافت یکپارچه نماییم

در نسخه سالگرد ویندوز ۱۰ شما می توانید مجوز رایگان استفاده ار ویندوز را با حساب کاربری مایکروسافت خود یکپارچه نمایید این امر باعث می شود که شما بتوانید به راحتی بعد از تعویض قطعات سخت افزاری سیستم,  ویندوز خود را مجدد فعال سازی کنید . این امر در زمانی که به حساب کاربری مایکروسافت خود وارد شوید به صورت اتوماتیک اتفاق می افتد .
اگر در حال حاضر به حساب کاربری مایکروسافت خود وارد نشده اید در منوی Start در گوشه سمت چپ و پایین صفحه بر روی آیکون چرخ دنده کلیک نمایید تا به بخش تنظیمات بروید . سپس از آن جا به قسمت System & Security رفته و از پنل سمت چپ گزینه Activation را انتخاب نمایید . در این بخش در قسمت مربوط به اضافه کردن حساب کاربری مایکروسافت برای شما پیغامی نمایش داده شده است که بیانگر این است که با اضافه کردن یک حساب کاربری مایکروسافت فرایند فعال سازی مجدد مجوز ویندوز ۱۰ به آسانی صورت می گیرد . اگر صاحب یک حساب کاربری مایکروسافت هستید وارد حساب خود شوید در غیر این صورت یک حساب کاربری مایکروسافت برای خود ایجاد نمایید . اگر این گزینه ها را در این بخش مشاهده نکردید بیانگر این است که شما از مجوز رایگان ویندوز ۱۰ بهره نمی برید .

زمانی که یک حساب کاربری مایکروسافت را اضافه کردید در قسمت بالای صفحه پیغامی را مشاهده خواهید کرد که بیانگر مرتبط سازی لایسنس یا مجوز دیجیتالی با حساب کاربری است ( Windows 10 is activated with a digital license linked to your Microsoft account ) .

چگونه بعد از تغییر قطعات سخت افزاری , ویندوز خود را فعال سازی کنیم .

بعد از تعویض قطعات ( به خصوص مادربورد ) و نصب ویندوز مطمئن شوید که در هنگام نصب مراحل وارد کردن product key را بدون تغییر رد کنید . مایکروسافت هیچ وقت نحوه کار کرد پروسه فعال سازی بر اساس سخت افزار را توضیح نداده است . تعویض هارد درایو یا کارت گرافیک هیچ مشکلی در این پروسه ایجاد نمی کند . اگر شما تعدادی از لوازم جانبی خود را تغییر بدهید ویندوز ۱۰ به صورت اتوماتیک بعد از نصب تمیز یا  clean-install خود را فعال می کند . اما اگر شما مادربورد و یا اجزای دیگری را تغییر دهید ویندوز ۱۰ کامپیوتر شما را به چشم یک کامپیوتر جدید می بیند و ممکن است به صورت اتوماتیک فعال نشود .
در منوی Start به بخش تنظیمات سپس Update & Security رفته و گزینه Activation را از پنل سمت چپ انتخاب نمایید . اگر فعال سازی با مشکلی روبرو شود شما در این قسمت گزینه Troubleshoot را مشاهده خواهید کرد . بر روی آن کلیک کنید و وارد حساب کاربری مایکروسافتی که مجوز ویندوز را با آن یکپارچه کرده اید بشوید . در این قسمت شما قادر خواهید بود که به ویندوز بفهمانید که سخت افزار خود را تعویض کرده اید ( changed hardware on this device recently ) و از لیست دستگاه هایی که با حساب کاربری خود یکپارچه کرده اید کامپیوتر خود را بر گزینید .

چرا شما نمی توانید از یک  Product Key ساده استفاده نمایید

مجوز رایگان ویندوز ۱۰ نسبت به مجوز های ویندوز های قبلی بسیار متفاوت است . نسخه های قدیمی نیازمند یک  product key یا کد محصول بوده اند . حتی نسخه های اخیر ویندوز همانند نسخه ۸ و ۸٫۱ و همچنین کامپیوترهایی که با ویندوز ۱۰ عرضه می شوند product key را در قسمت UEFI firmware خود جای داده اند . اگر شما یک نسخه از ویندوز ۱۰ را خریداری کنید ( به صورت اورجینال ) و بخواهید آن را بر روی سیستم خود نصب نمایید ویندوز خریداری شده همراه با product key خواهد بود .
در این مواقع product key همیشه برای فعال سازی ویندوز استفاده می شود . اما مایکروسافت برای نصب ویندوز ۱۰ از طریق آپگرید هیچ گونه product keys را نمایش نمی دهد و عملا هیچ راهی وجود ندارد که شما بعد از آپگرید رایگان بتوانید product keys ویندوز خود را بدست آورید .

نحوه عملکرد مجوز های استفاده از ویندوز ۱۰ از طریق آپگرید با هم بسیار متفاوت است . مایکروسافت با فعال سازی از طریق product keys مشکلی ندارد اما به جای آن زمانی که اقدام به آپگرید از ویندوز ۷ و یا ۸٫۱ می کنید . پروسه آپگرید یک آیدی منحصر به فرد از سخت افزار مورد استفاده شما را در سرور های فعال سازی مایکروسافت اختصاص می دهد .
در آینده اگر هر موقع ویندوز ۱۰ را بر روی همان کامپیوتر نصب کنید به صورت اتوماتیک گزارشی به سرور های فعال سازی مایکروسافت فرستاده می شود . مایکروسافت تشخیص می دهد که سخت افزارهای کامپیوتر شما مجوز استفاده از ویندوز را دارند . و سیستم شما به صورت اتوماتیک فعال می شود .

این فرایند فعال سازی در مراحل نصب ویندوز صورت نمی گیرد  . برای نصب ویندوز ۱۰ به صورت تمیز بر روی دستگاهی که از این طریق فعال شده است , باید تمام مراحل مربوط به product key در هنگام نصب را بدون هیچ گونه تغییری رد کنید .
این فعال سازی اتوماتیک فقط زمانی کار می کند که قطعات سخت افزاری خود را از زمان آپگرید به ویندوز ۱۰ تعویض نکرده باشید .

شما نمی توانید از مجوز رایگان ویندوز ۱۰ در کامپیوتر دیگری استفاده نمایید .

این نکته را مد نظر قرار دهید که این روش فقط در همان یک کامپیوتر مورد استفاده صورت می گیرد و این روش راه حلی برای پرداخت نکردن مبلغ مجوز استفاده از ویندوز ۱۰ نیست . اگر نسخه ای از ویندوز را خریداری کرده اید که دارای مجوز full retail license. باشد می توانید آن را از کامپیوتری به کامپیوتر دیگر جابجا نمایید ( مادامی که مجوز فقط بر روی یک سیستم استفاده شود ) . اما اگر از مجوز رایگان از طریق آپگرید به ویندوز ۱۰ استفاده می نمایید ( حتی اگر نسخه های قبلی ویندوز را به صورت full retail license خریداری کرده باشید ) نمی توانید آن را از سیستمی به سیستم دیگر انتقال دهید . شاید در نگاه اول این امر کمی ناراحت کننده باشد اما حال که آپگرید رایگان به ویندوز ۱۰ به اتمام رسیده است بسیاری از کاربران توانسته اند به صورت رایگان مجوز استفاده از ویندوز ۱۰ را بدست آورند و از این نسخه به صورت رایگان لذت ببرند .

اشتراک گذاری در:
کلمات کلیدی :

تبادل نظر

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz

پربازدیدهای ترفند